Wybory samorządowe 2014, radni: Chcesz pracować 10 godzin w miesiącu? Zostań radnym

W wyborach samorządowych wyłoniliśmy ok. 47 tys. radnych. Część z nich będzie pełniła tę funkcję po raz pierwszy. Jakie są obowiązki radnego, za co można go odwołać i kto może to zrobić?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wybory samorządowe 2014, radni: Chcesz pracować 10 godzin w miesiącu? Zostań radnym

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł, Justyna Koc

20 lis 2014 16:39


Najważniejszym wydarzeniem dla radnych będzie pierwsza sesja rady gminy, miasta, powiatu lub sejmiku wojewódzkiego. Wówczas bowiem odbędzie się zaprzysiężenie, wraz ze ślubowaniem wybranych kandydatów.

– Termin zaprzysiężenia zależy od daty podania oficjalnych wyników przez PKW, bo dane z miejskich komisji wyborczych są niewystarczające. Od momentu podania potwierdzonych wyników biura obsługi rad mają siedem dni na zorganizowanie pierwszej sesji – wyjaśnia Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. 

Czytaj też: To oni będą rządzić naszymi miastami. Śledźcie relację na bieżąco

W tym czasie radni zajmą się usunięciem swoich banerów i ulotek wyborczych z miejscowości czy regionów, w których kandydowali. – W dobrym zwyczaju jest, aby posprzątać po sobie przed dniem ślubowaniem na radnego – mówi Kamil Ciepieńko, radny gminy Warszawa Praga-Północ.

Do 30 dni po terminie wyborów kandydaci mają ustawowy obowiązek, by usunąć materiały wyborcze z miejsc publicznych.

Formowanie rady

Po zaprzysiężeniu przedstawiciele klubów z rad i sejmików spotykają się w ramach tzw. targów politycznych, w trakcie których wyłaniana jest koalicja rządząca i opozycja.

Na najbliższej sesji wyłaniane są komisje merytoryczne, do których zgłaszają się chętni radni. Ostateczny kształt komisji w drodze głosowania wybiera rada. Radni nie mają jednak formalnego obowiązku uczestniczenia w komisjach. Nie są także rozliczani z nieobecności podczas ich prac. W ich interesie leży, czy i do których komisji się zgłoszą.

– Ustawa o samorządzie nie ogranicza liczby komisji, w jakich może brać udział radny. Niemniej rada może uchwalić takie limity w swoim statucie – zaznacza Marta Żerkowska-Balas, socjolog Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Komisje z reguły zbierają się co dwa tygodnie, a zwłaszcza wtedy, gdy otrzymują projekty uchwał, które mają być głosowane na najbliższej sesji, a które komisje powinny zaopiniować.

Radni nie mają obowiązku uczestniczenia w sesji (w sejmikach z reguły odbywa się ona raz w miesiącu, zaś na poziomie lokalnym organizuje się jedną bądź dwie sesje w miesiącu).

Sesje bez radnych

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.