Wpłaty dla partii za pracę dobrowolne. PSL odpowiada na zarzuty prasy

0 0
Wpłaty dla partii za pracę dobrowolne. PSL odpowiada na zarzuty prasy

Nikt nikogo w PSL nie zmusza, żeby kandydował albo wpłacał na wybory - tak szef tej partii Janusz Piechociński odniósł się do informacji, że każdy, kto dostał pracę dzięki partii, musiał płacić PSL 3 proc. ze swojej pensji.

 Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" przytoczyła uchwałę Rady Naczelnej PSL z 25 lipca 2003 r. o wpłatach na fundusz partii; według uchwały "3 proc. od wynagrodzenia netto wpłacają osoby rekomendowane przez PSL". Według "GW" są to urzędnicy agencji resortowych, dyrektorzy, szefowie spółek Skarbu Państwa, parlamentarzyści, ministrowie, samorządowcy. Jak podkreśla Gazeta w uchwale są też zapisy dyscyplinujące: kto nie odda 3 proc., straci rekomendację Stronnictwa (czyli pracę w urzędzie).

Z informacji PAP wynika, że w drodze uchwały Rady z 18 stycznia 2014 r. został też przyjęty obecnie obowiązujący regulamin klubu parlamentarnego Ludowców, w którym jest zapis: "Klub PSL ustala wysokość dobrowolnej składki na potrzeby klubu PSL w wysokości minimum 400 zł od wynagrodzenia miesięcznego brutto każdego posła i senatora".

Piechociński powiedział  we wtorek, że sam jako poseł płaci co miesiąc 400 zł. Zaznaczył jednak, że robi to dobrowolnie. "Jakbym nie odprowadzał, to najwyżej nie umieszczą mnie na liście wyborczej" - podkreślił.

"Albo jestem członkiem PSL-u i akceptuję uchwały jego organów, albo nie jestem. Tu nikt nikogo nie zmusza, jak nikt nikogo w PSL-u nie zmusza, żeby kandydował, albo wpłacał na wybory" - dodał Piechociński.

Wiceszef PSL Adam Jarubas pytany, czy osoby niebędące członkami partii, które są przez nią rekomendowane na stanowiska, są zmuszane do odprowadzania części zarobków, odpowiedział: "absolutnie tak nie jest". "Nie jest to warunek powołania na stanowisko, haracz +będziesz płacił, to będziesz powołany+. To jest kwestia dobrowolna - jeśli ktoś ma życzenie - nawet jeśli nie jest członkiem PSL - to w ramach prawa może taką dotację czy składkę zapłacić. Jeśli nie chce, to mu się nic nie stanie" - tłumaczył Jarubas.

Dopytywany, czy - jak napisała "GW" - osoby, które nie płacą, są ponaglane, wiceszef PSL odpowiedział, że nie wie. "Gdyby (ponaglenia) się zdarzały, byłaby to sytuacja, którą trzeba wyjaśnić" - zaznaczył.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • A za chwilę będą płacić wszyscy pozostali, żeby instytucja nie zwolniła ich i nie zatrudniła kogoś z "partyjnej rekomendacji". To patologia, za takie rzeczy powinno się karać!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.