Woj. warmińsko-mazurskie = bezrobocie + brak dobrych, doświadczonych pracowników

0 0
Woj. warmińsko-mazurskie = bezrobocie + brak dobrych, doświadczonych pracowników

Choć w woj. warmińsko-mazurskim od lat panuje najwyższe w kraju bezrobocie, pracodawcy narzekają, że trudno im znaleźć dobrych i doświadczonych pracowników. Dotyczy to różnych stanowisk: od obsługi hotelowej po dyrektorów instytucji.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w woj. warmińsko-mazurskim pracy nie mają obecnie 122 tys. 394 osoby, prawo do zasiłku dla bezrobotnych ma wśród nich niespełna 20 proc. Pozostali żyją z zasiłków z opieki społecznej, utrzymuje ich rodzina (często renta czy emerytura jednego z domowników idzie na utrzymanie kilku osób) lub dorabiają "na czarno". Aż 34 procent bezrobotnych w regionie pracy nie ma już od roku i dłużej.

Większość bezrobotnych, bo aż 52,1 proc., to kobiety, a niemal połowa wszystkich bezrobotnych (49,5 proc.) mieszka na wsi.

Wśród bezrobotnych dominują osoby słabo wykształcone i młode (blisko połowa bezrobotnych to ludzie w wielu do 44 lat). Dane wojewódzkiego urzędu pracy wskazują, że bez pracy jest aż 32,9 proc. absolwentów gimnazjów i 28,2 proc. absolwentów zawodówek. Osoby z wyższym wykształceniem to 8,8 proc. bezrobotnych.

Mimo to lokalni pracodawcy mówią, że trudno im znaleźć w rzeszy bezrobotnych dobrych pracowników. Przekonał się ostatnio o tym dyrektor pięciogwiazdkowego hotelu, który za kilka miesięcy zacznie działać w Mikołajkach, Ireneusz Czerski. Od kilku miesięcy kompletował kadrę wszystkich szczebli i - jak przyznał w rozmowie z PAP - nie było to łatwe.

"Trudno o dobrego, doświadczonego pracownika z branży hotelarskiej" - ocenił Czerski i dodał, że ani w Mikołajkach, ani w powiecie mrągowskim nie znalazł kadry wyższego szczebla. Rekrutował więc na stanowiska wymagające doświadczenia osoby z Olsztyna i Trójmiasta.

"A na stanowiska obsługi podstawowej, których będzie ok. 30, np. sprzątaczek, aplikowało ponad 500 osób" - przyznał Czerski, który dodał, że niektórzy ze starających się o pracę przychodzili na rozmowy z potencjalnym pracodawcą "nieprzygotowani i nastawieni roszczeniowo, żądając świadczeń nieadekwatnych do umiejętności, doświadczenia oraz stanowiska, o które się ubiegają". Nie było dla nich ważne to, że pracodawca na dzień dobry oferował m.in. pakiet szkoleń zawodowych potrzebnych do pracy w hotelu wysokiej klasy.

O dobrych pracowników trudno też w branży budowlanej. Szef regionalnej Izby Rzemiosł Antoni Górski, który na co dzień prowadzi firmę budowlaną powiedział, że znalezienie fachowca np. z uprawnieniami budowlanymi jest prawie jak trafiony los na loterii.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.