Wielkopolskie: CBA sprawdza oświadczenie majątkowe polityka PO Leszka Wojtasiaka. Są nieprawidłowości

0 0
Wielkopolskie: CBA sprawdza oświadczenie majątkowe polityka PO Leszka Wojtasiaka. Są nieprawidłowości
Zdaniem Biura, nowe ustalenia wskazują na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw, polegających na zatajeniu przez Wojtasiaka prawdy w jedenastu składanych w latach 2011 - 2015 oświadczeniach majątkowych (fot.cba.gov.pl)

• Delegatura CBA w Poznaniu zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członka zarządu województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka.
• Funkcjonariusze CBA stwierdzili nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych polityka PO.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA podał we wtorek, że sprawa dotyczy zatajenia prawdy przez członka zarządu województwa i radnego wielkopolskiego sejmiku w jedenastu składanych oświadczeniach majątkowych i sześciu korektach. W poprzednich latach CBA dwukrotnie informowało prokuraturę ws. ewentualnych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Leszka Wojtasiaka. Śledztwa były umarzane.

Zdaniem Biura, nowe ustalenia wskazują na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw, polegających na zatajeniu przez Wojtasiaka prawdy w jedenastu składanych w latach 2011 - 2015 oświadczeniach majątkowych, oraz w złożonych do nich sześciu korektach. Ustalono, że nie ujawnił on w nich faktu posiadania pięciu zobowiązań pieniężnych, m.in. kredytu hipotecznego.

Zawiadomienie CBA trafiło do Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto. "Potwierdzam, że zawiadomienie do nas wpłynęło, po zapoznaniu się z jego treścią podejmiemy decyzję co do tego, jaki nadajemy temu bieg" - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

Czytaj też: Praca w CBA: Coraz więcej chętnych do służby

Wydział Komunikacji Społecznej CBA przypomniał, że jest to trzecie zawiadomienie CBA dotyczące ewentualnych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Leszka Wojtasiaka. Efektem wszczętego w 2013 r. w śledztwa było warunkowe umorzenie postępowania przez prokuraturę.

Po ujawnieniu wyników kontroli CBA Wojtasiak złożył na początku 2013 roku rezygnację z funkcji wicemarszałka województwa, odwołał go sejmik. Kilka miesięcy później polityk zrezygnował też z mandatu radnego wielkopolskiego sejmiku. "Prokuratura umorzyła także kolejne śledztwo z 2015 r. - tym razem z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną czynu" - przypomniało CBA.

Rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke powiedziała we wtorek PAP, że na wszelkie decyzje i komentarze przyjdzie czas po zbadaniu sprawy przed prokuraturę i - w razie potrzeby - przez sąd.

Informację o nieprawidłowościach stwierdzonych przez CBA w oświadczeniach majątkowych Leszka Wojtasiaka podał we wtorek portal tvn24.pl. (PAP)

rpo/ par/

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.