Więcej kobiet w japońskim rządzie

0 0

Rekordową liczbę stanowisk w rządzie - pięć spośród 18 - powierzył kobietom premier Japonii Shinzo Abe po pierwszej od 2012 roku rekonstrukcji swego gabinetu - poinformowała w środę kancelaria premiera. Zmian nie było na czele kluczowych resortów.

Zmiany w gabinecie mają posłużyć zjednoczeniu Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) Abego i poprawieniu wizerunku jego rządu - pisze agencja Reutera.

Obsadzenie tak wielu czołowych stanowisk w rządzie kobietami w Japonii stanowi rekord i jest w mediach intepretowane jako gotowość rządu do reform. Jedną z nowych twarzy zrekonstruowanego gabinetu jest Yuko Obuchi, córka byłego premiera Keizo Obuchiego (1998-2000). Stoi ona na czele resortu handlu i gospodarki.

Czytaj też: Czy kobiety są dyskryminowane na rynku pracy?

Jednym ze sztandarowych haseł rządu Abego było promowanie kobiet na kierownicze stanowiska, co ma zachęcać Japonki do aktywności zawodowej i przyczynić się do wzmocnienia krajowej gospodarki.

Kluczowe ministerstwa pozostały w rękach dotychczasowych współpracowników Abego, co z kolei przedstawia się jako znak politycznej kontynuacji. I tak szefem kancelarii premiera pozostał Yoshihide Suga, ministrem finansów - Taro Aso, ministrem ds. rewitalizacji gospodarczej - Akira Amari, a szefem dyplomacji - Fumio Kishida.

Nowy rząd czeka wiele wyzwań, w tym kilka wyborów samorządowych, poprawa stosunków z Chinami zaostrzonych przez spory terytorialne i wojenną przeszłość Japonii, czy zmiany w systemie podatkowym.

Władze chcą też przekonać społeczeństwo do zapowiedzianych zmian w polityce bezpieczeństwa. Obecna pacyfistyczna konstytucja Japonii, napisana po II wojnie światowej pod dyktando USA, zabrania uciekania się do wojny lub "groźby użycia siły" w celu rozwiązania problemów międzynarodowych. Na użycie sił zbrojnych zezwala jedynie w samoobronie.

Tymczasem według Abego zmiany są niezbędne, aby Japonia mogła przystosować się do nowych wymogów bezpieczeństwa na świecie. W połowie maja rządowi doradcy wezwali do zmian w polityce bezpieczeństwa, aby Japonia mogła uczestniczyć w "zbiorowej samoobronie", czyli np. w razie ataku przyjść z pomocą zagrożonemu sojusznikowi.

W nowym rządzie przygotowaniem projektu ustawy w tej sprawie i zdobyciem dla niej poparcia ma się zająć minister obrony Akinori Eto.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.