Wiceprezydent Krakowa złożyła dymisję

0 0
Wiceprezydent Krakowa złożyła dymisję

Wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i spraw społecznych Anna Okońska-Walkowicz złożyła dymisję. Odejdzie 31 lipca. Jej następcą będzie Tadeusz Matusz, który był w przeszłości dyrektorem Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa.

Okońska-Walkowicz powiedziała dziennikarzom, że postanowiła zrezygnować po spotkaniu z PO, która nie chce z nią dłużej współpracować. "Przeprowadzanie jakichkolwiek zmian w mieście wymaga większości, a wobec tego głosów PO. Nie pozostawało mi nic innego jak zrezygnować ze stanowiska" - oświadczyła.

Jak dodała, czuje się ofiarą polityki. Jej zdaniem, PO chce zbić na jej odwołaniu kapitał. "Program PO w dziedzinie edukacji to projekty, które ja wcześniej prezentowałam i które są wdrażane" - powiedziała.

Przewodniczący krakowskiej PO Bogusław Kośmider odnosząc się do dymisji wiceprezydent podkreślił, że zmiany, które należy przeprowadzić w edukacji powinny być dokonywane w innym stylu. Jak ocenił, zabrakło komunikacji, tłumaczenia ludziom, dlaczego zmiany są konieczne.

Okońska-Walkowicz została wiceprezydentem Krakowa w październiku 2011 r. Rozpoczęła proces restrukturyzacji sieci szkół i wprowadziła zmiany w funkcjonowaniu szkolnych stołówek. Podejmowane przez nią działania spotykały się z oporem i protestami zarówno ze strony rodziców, nauczycieli, związków zawodowych jak i części radnych, którzy zarzucają jej, że lista szkół do likwidacji została źle przygotowana, a wiele decyzji nie było wcześniej konsultowanych z mieszkańcami.

Wiceprezydent przyznała, że były w jej działaniach błędy w komunikacji. "Wprowadzanie zmian wymaga determinacji, a determinacja nie pozwala czasem na grzeczność. Na pewno płacę cenę za tą determinację, zaangażowanie i za bardzo jasno określone cele" - mówiła wiceprezydent.

Za swoje osiągnięcia wiceprezydent uznała 630 nowych miejsc w krakowskich przedszkolach, restrukturyzację zatrudnienia w edukacji i likwidację 1060 etatów nauczycielskich w 2012 oraz kolejnych 360 w 2013 r. Ubyło też 80 etatów w Zakładzie Ekonomiki Oświaty. "To musi boleć i budzić opór" - powiedziała Okońska-Walkowicz. Dodała, że udało się stworzyć Krakowską Szkołę Doradztwa Zawodowego i Krakowska Szkołę Liderów Edukacji oraz rozpocząć program przystosowania szkół do przyjęcia sześciolatków.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.