W urzędach rośnie liczba pracowników i płace

W 2013 r. znów wzrosła liczba etatów dla pracowników samorządowych . Ich szefowie wygospodarowali dla nich dodatkowe środki na podwyżki i nagrody. Bonusy na jednego zatrudnionego wynosiły średnio nawet 4,2 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W urzędach rośnie liczba pracowników i płace

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

31 sty 2014 8:12


Ubiegły rok dla samorządów upłynął pod znakiem tworzenia kolejnych etatów. Wpływ na to miały zadania, związane m.in. z ustawą śmieciową. Co więcej, większość lokalnych włodarzy gmin starało się także podwyższyć zarobki podwładnych. Poza coroczną waloryzacją (co najmniej o wskaźnik inflacji) mogli oni liczyć na nagrody. Część samorządów również w tym roku planuje podwyżki, które będą się wahać od 1 do 12 proc. Tak wynika z sondy "Dziennika Gazety Prawnej". przeprowadzonej w prawie 100 jednostkach

Pracownicy samorządowi są jedyną grupą urzędników, którzy mogli w ostatnich latach liczyć na wzrost płac - podaje "DGP". - Trzeba jednak zaznaczyć, że bywają też wyjątki od tej zasady. Na przykład w stołecznym ratuszu płace od kilku lat są zamrożone. Podobnie jest w Łodzi.

Ciągły wzrost etatów samorządy tłumaczą najczęściej kolejnymi zadaniami narzuconymi przez rząd. W efekcie z roku na rok zatrudnienie w tym dziale sektora publicznego rośnie - donosi "DGP".

Na przykład w Urzędzie Miasta w Lublinie przybyły 102 osoby. O kilkadziesiąt etatów wzrosło też zatrudnienie w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy - wylicza "DGP" - Co roku wzrost etatów odnotowuje też Urząd Miasta w Kaliszu oraz Urząd Miasta w Łomży.

Z kolei w Urzędzie Miasta w Częstochowie na koniec lat 2011 i 2012 liczba zatrudnionych była stała, a w ubiegłym roku przybyło miejsc pracy. Podobna sytuacja była w Urzędzie Miasta Tarnów. Na dodatkową rekrutację decydują się też mniejsze gminy. Zbliżona tendencja występuje też na szczeblu wojewódzkim.

Samorządy w większości deklarują, że w tym roku także będą prowadzić nabory na wolne stanowiska - pisze "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.