W służbach mundurowych przybywa kobiet. Wciąż jednak muszą walczyć ze stereotypami

- Z roku na rok w służbach mundurowych przybywa kobiet, także na wysokich stanowiskach, wciąż jednak często słyszą, że wśród kolegów powinny "łagodzić obyczaje". Jak same mówią, kobiety to nie muzyka, żeby miały łagodzić obyczaje, nie po to powinny być przyjmowane do służby.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W służbach mundurowych przybywa kobiet. Wciąż jednak muszą walczyć ze stereotypami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 mar 2014 13:47


Liczba kobiet w formacjach mundurowych stale wzrasta. Procentowo najwięcej pań jest Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - ponad jedna trzecia, jednak jest to najmniejsza ze służb, więc jeśli chodzi o liczby bezwzględne, kobiet jest tam najmniej - tylko 315.

W Straży Granicznej kobiety stanowią blisko jedną czwartą ogółu funkcjonariuszy, jest ich ponad 3,3 tys. Najwięcej jest kobiet w policji - ponad 14,5 tys., jednak stanowi to tylko 15 proc. Najmniej procentowo kobiet jest wojsku - ponad 3,4 proc., jednak w tej formacji odsetek kobiet szybko wzrasta - jeszcze rok temu było ich o prawie 1 proc. mniej.

Funkcjonariuszki przed dyskryminacją chroni szereg przepisów, coraz mniej jest barier prawnych i administracyjnych utrudniających karierę, wciąż jednak problemem są bariery mentalne i wszechobecne stereotypy. Praca w środowisku zdominowanym przez mężczyzn nie jest dla kobiet łatwa. Oznacza nie tylko walkę z uprzedzeniami, ale także bardzo przyziemnymi problemami.

Służby mundurowe przez długie lata były domeną męską, wszystko w nich było zorganizowane pod kątem mężczyzn. Gdy pojawiły się kobiety, trzeba było wprowadzić zmiany. "Okazało się np., że trzeba łazienki przystosować, zmienić mundur, buty są nie takie, marynarka zapinana nie na tę stronę itp." - opowiada kmdr Bożena Szubińska, pełnomocniczka MON ds. wojskowej służby kobiet.

Służbę wojskową umożliwiono kobietom dopiero z wejściem do NATO, a więc po 1999 r. Obecnie w Siłach Zbrojnych RP służy 3 tys. 363 kobiet, z czego ponad tysiąc w stopniach oficerskich, 729 w podoficerskich, a 1 tys. 555 - szeregowych.

Obecnie kobiety mogą służyć we wszystkich formacjach: na lądzie, na morzu, w powietrzu, uczestniczą w misjach. Najwięcej pełni służbę w Wojskach Lądowych (1 tys. 309), ale są też m.in. w Siłach powietrznych (434), w Marynarce Wojennej (301) i w Żandarmerii Wojskowej (68).

Wciąż nie ma kobiet w stopniu generalskim, tylko 9 kobiet osiągnęło stopień pułkownika.

Formacją, która jako pierwsza zaczęła przyjmować do służby kobiety, była Służba Więzienna. Obecnie panie stanowią ok. 17,5 proc. ogółu funkcjonariuszy, służy ich ok. 4,8 tys.

Przewodnicząca Rady ds. Kobiet Służby Więziennej płk Anna Osowska-Rembecka przypomina, że już w dekrecie o tymczasowych przepisach więziennych z 1919 r. jest mowa o "dozorcach i dozorczyniach", a regulamin z 1935 r. uwzględniał już specjalne umundurowanie dla kobiet.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.