W Polsce notuje się zaskakująco wysoki poziom zatrudnienia w samorządach

W samorządach pracuje blisko 1,9 mln osób, co stanowi 21,5 proc. zatrudnionych ogółem w kraju – wynika z raportu „Samorząd jako pracodawca”, przygotowanego przez zespół badawczy ZMP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce notuje się zaskakująco wysoki poziom zatrudnienia w samorządach

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)

www.portalsamorzadowy.pl

7 sty 2015 9:42


Jak podkreślają autorzy raportu o zatrudnieniu w sektorze samorządowym „Samorząd jako pracodawca”, w Polsce notuje się zaskakująco wysoki poziom (podobny np. do Norwegii z jej dużym sektorem publicznym), zatrudnienia w samorządach.

Czytaj też: Będzie rewolucja w wynagradzaniu urzędników?

– Wskaźnik ten jest zatem ważną miarą decentralizacji państwa i jego funkcji – piszą autorzy raportu, dodając, że mowa o zatrudnieniu w szeroko rozumianym sektorze samorządowym, a więc w instytucjach publicznych, które są albo częścią administracji samorządowej lub dla których organami właścicielskimi są jednostki samorządu, lub które wykonują zadania będące ustawową kompetencją samorządów terytorialnych.

Choć 21,5 proc. to średnia dla całego kraju, w niektórych województwach wartość ta sięga 33 proc. (w województwie podlaskim i świętokrzyskim), a więc instytucje i pracodawcy samorządowi zatrudniają aż 1/3 wszystkich osób pracujących.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

antyurzędnik 2015-01-08 00:57:22

Proszę sobie wyobrazić, że np te 900 000 osób pracuje w sektorze prywatnym, płaci podatki, tworzy usługi i prowadzi firmy. Dobrobyt w Polsce byłby na tym samym poziomie co np. w Kanadzie, Niemczech itd. Ograniczenie administracji, to sposób na poprawę życia w Polsce i dużo osób o tym wie.