W lutym pierwsze pieniądze dla gmin na program "Rodzina 500+"

0 0
W lutym pierwsze pieniądze dla gmin na program "Rodzina 500+"
W przyszłym tygodniu rozpoczną się szkolenia informatyczne pracowników, którzy zajmą się w samorządach obsługą programu 500 plus. (fot. pixabay)

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas spotkania z dziennikarzami w Bielsku-Białej zapowiedział, że jeszcze w lutym do gmin powinny trafić pierwsze fundusze na obsługę programu Rodzina 500 plus.

„Liczymy, że w tym tygodniu prezydent podpisze (ustawę) i na koniec lutego pierwsze środki wpłyną do samorządów, aby mogły one jeszcze przed startem programu uruchomić możliwość zatrudnienia ludzi i przygotowania się. Będzie również przeprowadzony system szkoleń dotyczących informatyki, aby jak najsprawniej program wdrożyć w życie” – powiedział Szwed.

Wiceminister przypomniał, że na obsługę programu zostało przeznaczonych 2 proc. ogólnej kwoty, czyli 340 mln zł. „To kwota, która powinna wystarczyć na sprawne przeprowadzenie programu, choć mamy świadomość, że pierwsze trzy miesiące będą trudne, jeśli chodzi o organizację” – powiedział.

Szwed zaznaczył, że wdrożeniu programu nie będzie towarzyszyła konieczność przyjęcia „armii” nowych urzędników. Wskazał, że po początkowym okresie, gdy napływ wniosków będzie duży, później będą spływały one już sukcesywnie. „Zatem w ramach urzędów będzie można na ten okres (początkowy – PAP) (…) przerzucać pracowników. (…) Myślę, że samorządy sobie poradzą” – dodał.

Szwed przypomniał, że w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania programu przy dużej liczbie wniosków gmina będzie mogła wydawać decyzje w ich sprawie do 1 lipca. Świadczenie zostanie wypłacone jednak z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jednocześnie, by nie tworzyły się kolejki, osoba, która złoży wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy również otrzyma świadczenie z wyrównaniem.

Szwed dodał, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele jego resortu oraz ministerstwa cyfryzacji rozpoczną szkolenia informatyczne pracowników, którzy zajmą się w samorządach obsługą programu 500 plus.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.