W Kielcach zlikwidują straż miejską?

0 0
W Kielcach zlikwidują straż miejską?
Zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenie referendum dot. likwidacji straży miejskiej w Kielcach złożyli w tamtejszym Urzędzie Miasta działacze partii KORWiN (fot.strazmiejska.kielce.pl)

• KORWiN złożyli zgłoszenie w sprawie referendum dotyczącym likwidacji straży miejskiej w Kielcach.
• Inicjatorzy twierdzą, że straż miejska w Kielcach to instytucja nieudolna.
• W Kielcach zbierane sa także podpisy pod referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenie referendum dot. likwidacji straży miejskiej w Kielcach złożyli w tamtejszym Urzędzie Miasta działacze partii KORWiN. To już druga inicjatywa referendalna w tym mieście.

Dzień wcześniej - 1 lutego - swoje dokumenty w Urzędzie Miasta oraz u komisarza wyborczego złożyli inicjatorzy referendum ws. odwołania urzędującego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. "W tej sprawie zbiórka podpisów rozpoczęła się we wtorek rano" - powiedział pełnomocnik komitetu referendalnego Arkadiusz Stawicki.

Pomysłodawcy drugiego referendum zakładają, że jeżeli uda się zebrać niezbędną liczbę podpisów, kielczanie w obu sprawach mogliby pójść do urn tego samego dnia. Jak powiedział dziennikarzom jego inicjator, szef świętokrzyskich struktur partii KORWiN Dawid Lewicki, oba komitety referendalne będą współpracowały ze sobą w trakcie zbierania podpisów.

"Uważamy, że straż miejska w Kielcach to instytucja nieudolna, nieefektywna, droga i po prostu źle odbierana przez mieszkańców. Jeśli się mylimy, to pewnie nie zbierzemy wymaganej liczby podpisów" - powiedział Lewicki. "Mamy 60 dni na zebranie około 16 tysięcy podpisów czyli 10 proc. uprawnionych mieszkańców, jednak w rzeczywistości liczymy na 20 tysięcy" - dodał.

Lewicki przypomniał, że wcześniej inne miasta zdecydowały się na likwidację straży miejskiej m.in. Stalowa Wola (Podkarpackie). Według niego zadania tej instytucji mogłaby z powodzeniem wypełniać policja.

Straż Miejska w Kielcach jest umundurowaną formacją powstała 14 lutego 1991 roku decyzją ówczesnego prezydenta miasta. Niecały rok później miejscy radni zdecydowali o przekształceniu jej w jednostkę budżetową miasta. Obecnie w jej strukturach zatrudnionych jest 95 osób. Zgodnie ze statutem, wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.