USA, wojsko: Kobiety mogą służyć na wszystkich stanowiskach

Minister obrony USA Ash Carter oznajmił, że zatwierdził formalnie plany różnych służb wojskowych i Dowództwa Operacji Specjalnych, aby kobiety mogły służyć na wszystkich stanowiskach w siłach zbrojnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

USA, wojsko: Kobiety mogą służyć na wszystkich stanowiskach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 mar 2016 21:37


"Nie możemy sobie pozwolić na wyrzeczenie się połowy potencjału talentów i zdolności, jakie mamy w kraju. Musimy wykorzystać zdolności każdej jednostki, która jest w stanie sprostać naszym standardom" - powiedział Carter.

Pentagon zapowiedział już na początku grudnia, że każde stanowisko walki, łącznie z elitą marines, będzie dla kobiet dostępne. Poprosił dowództwa różnych rodzajów wojsk, aby przystosowały swoje plany do wprowadzenia formalnie zaaprobowanych w piątek (11 marca) zmian.

Czytaj też: Kobietę-żołnierza w ciąży można zwolnić. RPO apeluje o zmianę przepisów

"Kiedy w grudniu ogłosiłem swoją decyzję otwarcia przed kobietami wszystkich rodzajów służby wojskowej, podkreśliłem, że skuteczność sił bojowych jest najważniejsza" - podkreślił Carter.

Od 2013 roku około 110 000 stanowisk w siłach zbrojnych otwartych dotąd jedynie dla mężczyzn stało się dostępnych dla obu płci, ale blisko 200 000 stanowisk pozostawało dotychczas zastrzeżonych wyłącznie dla mężczyzn. Zmiany zapowiedziane przez Cartera sprawią, że kobiety spełniające obowiązujące trudne wymogi będą miały dostęp także do elitarnych korpusów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.