Urzędy pracy do likwidacji?

• Wśród posłów – a także zwykłych obywateli – pojawiają się postulaty całkowitej likwidacji PUP-ów.
• Według Najwyższej Izby Kontroli urzędom pracy rzadko udaje się osiągnąć swój podstawowy cel, jakim jest utrzymanie zatrudnienia.
• Tak radykalnych kroków nie popierają sami urzędnicy ani Ministerstwo Pracy.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Urzędy pracy do likwidacji?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

18 lip 2016 12:38


Ponad 19 tysięcy urzędników zatrudnionych w ponad 350 urzędach pracy pracuje nad aktywizacją zawodową ponad 1,5 mln zarejestrowanych bezrobotnych.

Trudno wśród nich znaleźć relację osoby, której PUP pomógł.

Źródło: forum Kafeteria Źródło: forum Kafeteria
Źródło: forum Onetu Źródło: forum Onetu

Z drugiej strony, niektórzy klienci urzędów wcale nie poszukują pracy, więc ich obsługa jest syzyfową pracą.

– 30-50 proc. klientów PUP-ów to osoby, które nie mogą lub nie chcą podjąć żadnej pracy – gro z nich oczekuje tylko i wyłącznie na składki ubezpieczenia zdrowotnego (oszczędzając w ten sposób prawie 280 zł miesięcznie), a urzędnicy muszą im poświęcić czas – uważa Jerzy Kędziora, dyrektor PUP-u w Chorzowie.

Wobec takich stanowisk ruch Kukiz’15 zaproponował likwidację powiatowych urzędów pracy.

– Realizowana przez zbiurokratyzowane urzędy polityka rynku pracy jest nieefektywna i bardzo kosztowna. Nie dość, że rzadko osiąga swój cel wyciągania ludzi z bezrobocia, to dodatkowo doprowadza do nadużywania staży jako darmowego wsparcia kadrowego. Mimo to budżet państwa co roku wydaje 12 miliardów złotych na funkcjonowanie nieskutecznych PUP-ów – czytamy na stronie klubu.

Czytaj też: Dlaczego szkoły i PUP słabo nadążają za rynkiem pracy?

– Dziś bezrobotni udają, że szukają pracy, a urzędnicy udają, że szukają pracy dla bezrobotnych. Trzeba jak najszybciej naprawić ten system pełen błędów – zlikwidujmy urzędy i zreformujmy system pomocy społecznej. Już w trakcie kampanii zapowiadaliśmy, że przygotujemy gruntowną reformę polityki rynku pracy. Dzięki naszym propozycjom bezrobotni i ich rodziny będą mieć większą szansę na wyjście z kryzysu. Pomóżmy im, a nie utwierdzajmy w bezradności i uzależnieniu od państwa – komentuje Agnieszka Ścigaj z ugrupowania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

inteligentni 2016-10-19 22:13:51

A może zabrać urzędy spod dobrej ochrony starostów. To patologiczna zażyłości widoczna w małych miastach. Dyrektorzy w urzędach pracy nie było wymienieni od lat bo dobrze działają dla swoich starostów.

q 2016-07-21 10:09:01

a wy bęcfały jak bedziecie wtedy walczyc o ubezpieczenie zdrowotne ? oczywiscie ze duzo ludzi nie szuka pracy a arejestruje sie tylko dla ubezpieczenia.. zdajecie sobie sprawe jakie to koszta dla panstwa zeby nie ubezpieczac ludzi ? naprawde taniej dac bezorobnym ubezpieceznie niz skazywac na smierc tych nieubezpieczonych.. sami znaffcy od 7 bolesci bez globalnej wyobrazni, narodowcy zasrani

Piotr 2016-07-19 12:09:29

Jak dla mnie urzędy pracy nie są potrzebne .<strong>Do likwidacji!</strong>