Urzędnicy oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień

- Dwaj pracownicy urzędu miasta w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień - poinformowała w piątek prokuratura. Według śledczych urzędnicy przepłacili ponad 200 tys. zł za organizację festynu piwnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urzędnicy oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 sie 2014 12:00


Jak poinformował prokurator rejonowy w Ełku Dariusz Piekarski, akt oskarżenia zarzuca dwóm piskim urzędnikom - Mateuszowi C. i Bartłomiejowi S. - działanie na niekorzyść interesu publicznego przez niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przy organizacji Mazurskiego Festiwalu Grzańca w 2011 r. Wobec trzeciego z urzędników Zbigniewa W. prokuratura wystąpiła do sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego, uznając, że jego wina "nie była znaczna".

Według prokuratury, przy organizacji festynu piwnego oskarżeni bez żadnego uzasadnienia skorzystali z usług pośredników, przez co koszty organizacji imprezy wzrosły o ponad 200 tys. zł. Jednodniowy festiwal grzańca kosztował w sumie ponad pół mln zł - gmina uzyskała na ten cel 450 tys. zł unijnego dofinansowania i dołożyła ok. 80 tys. zł.

W ocenie śledczych, tak duże kwoty wymagały - zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych - ogłoszenia przetargu. "Oskarżeni podzielili jednak całą imprezę na mniejsze przedsięwzięcia i wybrali wykonawców z wolnej ręki" - powiedział prok. Piekarski.

Jak ustalono w śledztwie, urzędnicy zapłacili 125 tys. zł firmie, która utrzymywała, że ma wyłączność na reprezentowanie artystów kabaretowych i piosenkarzy zaproszonych na festyn. Okazało się jednak, że jest ona tylko pośrednikiem i zleciła innej firmie podpisanie umów na występy. Prokuratura wyliczyła, że gdyby urząd zawarł umowy bezpośrednio z artystami lub ich menadżerami, to zapłaciłby 78 tys. zł mniej.

Zdaniem śledczych, urzędnicy przepłacili też, wydając 196 tys. zł na reklamowanie imprezy w radiu i telewizji. I tym razem urząd skorzystał z pośrednictwa tej samej firmy, która podpisała umowy z artystami. Gdyby gmina sama wykupiła czas antenowy w mediach to zapłaciłaby o 136 tys. zł mniej.

Prokuratura zarzuciła też piskim urzędnikom, że wydali 3 tys. zł na reklamę festynu na ulicznych telebimach w Olsztynie, co w rzeczywistości nie miało miejsca. Nieprawidłowości wykrył Urząd Kontroli Skarbowej, który zawiadomił o tym prokuraturę.

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowano w piątek do sądu w Piszu. Oskarżeni nie przyznali się do winy. "Twierdzą, że wszystko zostało zrobione profesjonalnie i postępowali tak, jak należało" - powiedział prokurator Piekarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.