Urząd pomoże pracownikom oświaty zagrożonym utratą zatrudnienia

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczył 6,5 mln zł na projekt, który ma pomóc pracownikom oświaty zagrożonym utratą zatrudnienia. Mogą oni zdobyć dodatkowe wykształcenie, przekwalifikować się lub dostać dotację na własną firmę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urząd pomoże pracownikom oświaty zagrożonym utratą zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 cze 2014 9:37


Jak powiedziała kierownik projektu Diana Hamarnik, z pomocy może skorzystać 400 osób.

Chodzi o osoby, które już straciły pracę lub mając umowę na czas określony lub cywilno-prawną są zagrożone jej nieprzedłużeniem. Z oferty nie mogą skorzystać pracownicy wciąż zatrudnieni na umowę na czas nieokreślony.

"Zainteresowanie jest duże. Rekrutacja jeszcze trwa, a już zakwalifikowano ponad 100 osób do projektu" - dodała Hamarnik.

Jak zaznaczyła, najwięcej chętnych jest do podjęcia studiów podyplomowych, które pozwoliłyby uzyskać wyższą specjalizację nauczycielską.

"Nauczyciele chcą zdobyć uprawnienia do pracy np. z dziećmi niepełnosprawnymi lub przekwalifikować się, by móc nauczać inne przedmioty, czy pracować w innych placówkach, np. przedszkolach" - powiedziała kierownik projektu.

Czytaj też: Pracownicy oświaty nie chcą się przekalifikowywać

Spora część pedagogów jest również zainteresowana założeniem własnej działalności gospodarczej, na którą może otrzymać 40 tys. zł dotacji. "Najczęściej chodzi o świadczenie usług o charakterze edukacyjnym, np. udzielanie korepetycji" - powiedziała Hamarnik.

Projekt "Aktywizacja pracowników sektora oświaty na dolnośląskim rynku pracy" przewiduje różne formy wsparcia m.in. poradnictwo zawodowe, pomoc psychologiczną, szkolenia zawodowe, możliwość podjęcia studiów podyplomowych oraz odbycia staży i praktyk.

Oprócz dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej w kwocie 40 tys. zł przewidziano też jednorazowe finansowe wsparcie w wysokości 5 tys. zł w sytuacji, gdy uczestnik projektu znajdzie etatową pracę w odległości 50 km od miejsca zamieszkania.

Projekt potrwa do września 2015 r. i jest współfinansowany z europejskich funduszy.

Dolnośląskie samorządy zgłosiły w 2014 r. plany likwidacji 42 szkół. W większości przypadków to placówki ponadgimnazjalne, w których nie przeprowadzono naboru do klas pierwszych.

Wśród zgłoszonych do likwidacji placówek są tylko dwie szkoły podstawowe i jedno gimnazjum specjalne; większość z nich to licea uzupełniające i licea profilowane. Wynika to z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która zakłada, że tego typu szkoły mają zostać zamknięte do 1 września tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.