Ta formacja ma szczególne zadania. Świętowała żandarmeria wojskowa

• Żandarmeria strzeże nie tylko wojska, ale i bezpieczeństwa Polski – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, który wziął udział w obchodach święta wojskowej policji.
• Zadania reaktywowanej w 1990 r. i liczącej ok. 3 tys. żołnierzy żandarmerii to m.in. zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochrona porządku na terenach i obiektach wojskowych oraz w miejscach publicznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ta formacja ma szczególne zadania. Świętowała żandarmeria wojskowa

PODZIEL SIĘ


Autor: pap

21 cze 2016 20:04


Szef MON, który wręczył odznaczenia państwowe i resortowe, sam został odznaczony medalem honorowym za zasługi dla Żandarmerii Wojskowej.

"Wręczyłem wam odznaczenia (…), ale chcę, żeby było jasne: te odznaczenia ja wręczyłem wyłącznie jako pośrednik (…). To państwo polskie wręczało wam odznaczenia, to państwo polskie szanuje wasze zasługi, to państwo polskie dumne jest z żandarmerii, która strzeże przecież nie tylko wojska, strzeże bezpieczeństwa Rzeczypospolitej" - powiedział szef MON.

fot. twitter.com/mon_pl fot. twitter.com/mon_pl

Podkreślił, że w sprawnym przeprowadzeniu "Anakondy-16" - największego ćwiczenia wojsk w Polsce po 1989 r. - olbrzymią zasługę ma żandarmeria.

Komendant główny ŻW płk Tomasz Połuch, który wręczył wyróżnionej kompanii oddziału ŻW z Krakowa tytuł wyróżnionego pododdziału i proporzec, przypomniał historię żandarmerii utworzonej na rozkaz cesarza Bonapartego po wkroczeniu na Litwę.

"Losy żandarmerii nierozerwalnie związane były i są z losem naszej ojczyzny. Żandarmeria pojawiała się zawsze wraz z aspiracjami niepodległościowymi społeczeństwa i tworzonym Wojskiem Polskim, rozwiązywana była wtedy, gdy zaborca, agresor czy okupant siłą dławił polską wolę samostanowienia" - mówił Połuch.

Zadania reaktywowanej w 1990 r. i liczącej ok. 3 tys. żołnierzy żandarmerii to zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochrona porządku na terenach i obiektach wojskowych oraz w miejscach publicznych, ochrona życia i zdrowia, a także mienia wojskowego przed zamachami, wykrywanie przestępstw i wykroczeń, ujawnianie i ściganie ich sprawców oraz ujawnianie i zabezpieczanie dowodów., a także zapobieganie przestępstwom.

ŻW jest uprawiona do działań przede wszystkim w stosunku do żołnierzy służby czynnej, pracowników cywilnych wojska i osób przebywających na terenach lub w obiektach wojskowych. ŻW współdziała z innymi służbami, także zagranicznymi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

tomek 2016-06-21 20:49:58

MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. KADRA WOJSKA POLSKIEGO GARNIZONU ELBLĄG