Szymczyk: Zarobki w policji pozostawiają wiele do życzenia

- Średnie uposażenie policjanta w Polsce to często niecałe 4 tys. zł brutto. To są środki, które na pewno nie rekompensują tego, ile trudu wkłada się w codzienną służbę, ani też zagrożeń, na które policjant podczas służby się naraża - mówi nowy komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Szymczyk: Zarobki w policji pozostawiają wiele do życzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

25 kwi 2016 15:37


Panie komendancie jakie są pańskie priorytety; jakie wyzwania będzie pan stawiał przed polską policją?

Jarosław Szymczyk: Priorytety krótkoterminowe to z całą pewnością dwa ogromne wydarzenia, które czekają nas w lipcu - czyli szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży, połączone z wizytą Ojca Świętego. Zdecydowanie to najważniejsze kwestie, do których się obecnie przygotowujemy.

Te przygotowania trwają już bardzo długo i myślę, że dzisiaj można powiedzieć, że jest to poziom, który daje gwarancję, że są dobrze realizowane. Jestem całkowicie spokojny o wizytę Ojca Świętego w Częstochowie - bo przygotowania do tej wizyty znam od podstaw (nadinspektor był dotychczas szefem śląskiej policji - red.). Uważam, że w tym zakresie wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

Co chciałby pan uzyskać w ramach opracowywanego programu modernizacji służb podległych MSWiA?

- Elementem, w mojej ocenie niezwykle istotnym, jest poprawa sytuacji materialnej funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji, bo o nich też zawsze pamiętam. To jest bardzo ważne, bo mamy świadomość, że te zarobki pozostawiają, delikatnie mówiąc, wiele do życzenia.

Czytaj też: Ataki terrorystyczne: Policja i ochrona będzie potrzebować pracowników

Bardzo ważna jest też dla nas kwestia kontynuacji inwestycji w obiekty, w których pełnią służbę policjanci. To miejsca, gdzie przyjmujemy obywateli, ten kontakt powinien odbywać się w godnych warunkach. Kolejna kwestia to środki transportu, bez których polska policja nie jest w stanie funkcjonować i tutaj też są spore potrzeby; ważne jest też samo wyposażenie policjantów.

Ja od wielu lat jestem zwolennikiem takich rozwiązań jak przykładowo wyposażenie każdego policjanta udającego się na służbę w paralizator. Efekt użycia tego narzędzia jest taki sam jak w przypadku broni, a nawet czasem zdecydowanie lepszy; skutki dla osoby, wobec której się go używa, nieporównywalne.

Chciałbym też, by we wszystkich radiowozach montowane były kamery pozwalające na rejestrację przebiegu interwencji, ale także na dokumentowanie procesowe czynności realizowanych przez policjantów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

polic 2016-04-30 15:26:08

zapewne najwieksze podwyżki dostaną policjanci na wysokich stanowiskach, a żołnierze, którzy najciężej pracuja na ulicy nic nie dostaną...standard

ija 2016-04-29 14:28:27

Popieram komentarz trusi . Bez pracowników cywilnych policja by nie istniała a zarobki nasze mamy na granicy najniższej krajowej.

Trusia 2016-04-28 17:01:51

Pracownicy policji dostali 70 zl po 7 latach bez podwyzki. Teraz glosno o tym sie mowi, ze pensje wzrosly ale zarobki sa smiechu warte 1500 zl a wymagania wysokie. Koledzy policjanci za ta sama prace dostaja 2 razy tyle... smiechu warte