Święto Służby Więziennej: Praca, wynagrodzenia w SW

8 lutego Służba Więzienna obchodzi swoje święto. To już druga rocznica od rozpoczęcia programu jej modernizacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Święto Służby Więziennej: Praca, wynagrodzenia w SW

PODZIEL SIĘ


Autor: JP, JM

8 lut 2018 6:00


  • - Na koniec stycznia 2018 r. w Służbie Więziennej zatrudnionych było 29 864 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych – mówi nam mjr Bartłomiej Turbiarz ze Służby Więziennej.
  • Mediana ich wynagrodzeń wynosi 4,6 tys. zł brutto miesięcznie.
  • Warunkami pracy w SW są polskie obywatelstwo, uregulowany stosunek do służby wojskowej, brak prawomocnych wyroków oraz psychiczna i fizyczna sprawność.

8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Był to pierwszy akt regulujący organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości.

Pracownicy Służby Więziennej stanowią drugą po policji największą grupę uzbrojonych i umundurowanych służb w Polsce. – Na dzień 31 stycznia 2018 roku w Służbie Więziennej zatrudnionych było 29 864 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, z czego 27 897 to funkcjonariusze, a 1967 to pracownicy cywilni – mówi Bartłomiej Turbiarz.

Wśród nich są 6632 kobiety, z czego 5149 to funkcjonariuszki. – Najwięcej kobiet zatrudnionych jest w służbie zdrowia - 1545, w służbie penitencjarnej (m.in. wychowawcy, psycholodzy, terapeuci) - 1096 oraz w służbie ochronnej - 510. Pozostałe kobiety pracują w działach administracyjnych, m.in. ewidencji, finansów, kwatermistrzowskim i organizacyjno-prawnym – dodaje Turbiarz.

Funkcjonariusze SW to jedna z najlepiej wykształconych służb mundurowych - 60 proc. ma wykształcenie wyższe. 695 funkcjonariuszy jest zatrudnionych na stanowiskach oficerskich, 250 w korpusie chorążych, 1483 w korpusie podoficerskim.

Podstawowym zadaniem Służby Więziennej jest ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw przebywającymi w zakładach karnych i aresztach. Zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa realizuje służba ochronna. Ponadto więzienni psycholodzy, wychowawcy i terapeuci prowadzą działalność resocjalizacyjną, w tym zajęcia edukacyjne, terapeutyczne i profilaktyczne. Do sprawnego funkcjonowania aresztów i zakładów niezbędni są też pracownicy działów ewidencji, kwatermistrzostwa, kadr, służby finansowej, organizacyjno-prawnej, łączności i informatyki, obsługi administracyjnej, a także pracownicy służby zdrowia, lekarze, pielęgniarki, technicy radiologii, farmaceuci.

Wynagrodzenia

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

58 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Emeryt 2018-02-19 18:18:57

Praca na wieży to pusty żołądek i pełny pęcherz. Na oddziale to praca w biegu ugryzanie kanapki na raty. Warunki socjalne są tylko na sikanie. Emerytom SW PiS jeszcze nie napluł w twarz, ale policjantom i żołnierzom już tak.

Siostra 2018-02-19 17:25:51

Dodam jeszcze do komentarzy kolegów z DO, że f-sz przez 12h służby także w noce i święta nie ma do dyspozycji wydzielonego miejsca do zjedzenia posiłku, ani lodówki; zjada ukiszone w torbie kanapki w miejscu, gdzie kontroluje się gołe tyłki osadzonych, a dziesiątki przewijajacych się przez dyzurke osób mają okazję pluć do kawy. Przerwy na posiłek nie istnieją, a warunków socjalnych nie ma żadnych. Pomijam koguty bez toalet - jak podmiana zdąży dolecieć, jest szansa że f-sz nie zrobi w gacie.

Czsw 2018-02-11 16:45:52

Pan minister tak zachwala SW a tu nie ma ani jednego komentarza pozytywnego. Prawda jest taka że SW to dramat w kryminałach rządzą złodzieje a kierownictwo jednostek nic z tym nie robi bo skargi... Mundury polowe dziadostwo z czasów PRL wzór ZOMO i jeden lato zima nie ma znaczenia brak szacunku dla funkcjonariuszy... Dodatki dostają tylko uchole albo swoi przykład oddziałowy 14 lat służby bez zastrzeżeń 300zł młody szef kuchni 3 lata służby rodzina kierownika 500 zł . Jaka reforma panie Jaki jaka reforma ???