Straż miejska: Jak wygląda praca i zarobki strażnika miejskiego?

Od ponad 25 lat działa w polskich miastach straż miejska. Ile zarabiają strażnicy, gdzie jest ich najwięcej, czemu odchodzą z pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Straż miejska: Jak wygląda praca i zarobki strażnika miejskiego?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Piotr Toborek)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

14 kwi 2016 14:05


Najwięcej strażników jest oczywiście w Warszawie, gdzie pracuje (dane na koniec 2015 r.) 1,501 tys. mundurowych, a łącznie straż to 1,751 tys. etatów. Szczecińska straż liczy 126 funkcjonariuszy. W Toruniu w ub. roku jednostka liczyła 136 etatów. W Bydgoszczy w straży jest 228 etatów, w tym 183 strażników. W Łodzi straż to 401 mundurowych i 58 pracowników cywilnych.

Czytaj też: Straż miejską zastąpi nowa służba porządkowa

Pensje strażników różnią się w poszczególnych jednostkach, bo ich wysokość ustalają gminy, ale na pewno nie należą do wysokich.

W Bydgoszczy zaczynający pracę w SM dostanie na rękę minimalną stawkę. "Zwykły" strażnik miejski otrzymuje natomiast 1,750 tys. złotych netto. Młodszy inspektor zarabia około 2 tys. Inspektor ma przeciętnie 2 tys. złotych, a dyżurny dostaje niecałe 2,2 tys. złotych.

Do zadań strażników należy m.in. kontrola placów zabaw Do zadań strażników należy m.in. kontrola placów zabaw

W Lublinie aplikant, czyli strażnik przyjęty właśnie do służby, zarabia 1,9 tys. zł brutto. Starszy inspektor z 24-letnim stażem pracy – 3,96 tys. zł. Naczelnik straży (łącznie z dodatkami) otrzymuje 4,663 tys. zł brutto.

W Gdańsku strażnik miejski z 10-letnim stażem zarabia 2,2 tys. netto, komendant otrzymuje 6,5 tys. na rękę.

We Wrocławiu strażnik z 10-letnim stażem dostaje 1,9 tys. Nowo przyjęty strażnik miejski w Zielonej Górze może liczyć na 2,1 tys. zł brutto, a w Gorzowie już na 2,7 tys. zł miesięcznie.

W małym Kutnie strażnik miejski z wyższą rangą zarabia 4,216 zł, jego podwładny dostaje 2,7 tys zł brutto.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.