Staże dla niepełnosprawnych w urzędach

0 0
Staże dla niepełnosprawnych w urzędach

Staż w administracji publicznej dla ok. 200 niepełnosprawnych z kraju, to cel realizowanego kosztem ok. 5 mln zł projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Staż potrwa trzy miesiące i będzie płatny - 1450 zł brutto - poinformował w poniedziałek prezes PFRON.

"W wieku aktywności zawodowej mamy w Polsce blisko 2 mln osób niepełnosprawnych, z czego tylko nieco ponad 500 tys. jest w różnej formie aktywna zawodowo; blisko trzy czwarte aktywne nie jest i naszą wspólną troską jest to, aby ten stan zmienić" - powiedział w Chorzowie dziennikarzom prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Wojciech Skiba.

Według niego nowy program zwiększy szanse osób niepełnosprawnych na zatrudnianie ich w administracji publicznej, ponadto ma skłonić tę administrację "do zatrudniania osób niepełnosprawnych, aby w końcu zaczęła świecić dobrym przykładem". Skiba dodał, że w PFRON pracuje ok. 12 proc. osób niepełnosprawnych, czyli dwa razy więcej niż to wynika z przepisów (polskich pracodawców obowiązuje wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. ogółu zatrudnionych).

"Najważniejsze jest przełamanie pewnych barier i stereotypów czy uprzedzeń przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, bo mamy w Polsce (...) instytucje, które je zatrudniają i te, które nie zatrudniają. Są na przykład sądy rejonowe, w których wskaźnik zatrudnienia wynosi 15 proc. i sądy rejonowe, w których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi zero czy blisko zero" - powiedział Skiba. Zdaniem prezesa PFRON takie dane wskazują, że "nie charakter pracy jest barierą w zatrudnianiu, a podejście kadry kierowniczej urzędów".

Jak poinformowała dziennikarzy dr Anna Żebrak z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, celem projektu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w znalezieniu zatrudnienia oraz przygotowanie ich do odbycia trzymiesięcznego płatnego stażu rehabilitacyjnego w jednostkach administracji publicznej i w organach im podległych.

Do dyspozycji uczestników programu będą m.in. doradcy zawodowi. Projektem zostanie objętych ok. 200 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (z całego kraju). Wśród nich znajdą się absolwenci szkół wyższych.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.