Stanisław Szwed będzie zastępcą przyszłej minister pracy Elżbiety Rafalskiej?

0 0
Stanisław Szwed będzie zastępcą przyszłej minister pracy Elżbiety Rafalskiej?
Stanisław Szwed. Fot. PiS, CC 3.0

Poseł PiS Stanisław Szwed będzie pierwszym zastępcą przyszłej minister pracy Elżbiety Rafalskiej – sekretarzem stanu w MPiPS – wynika z nieoficjalnych informacji.

Ani Szwed, w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący sejmowej polityki społecznej i rodziny, ani Rafalska nie chcieli w czwartek (12 listopada) PAP tych informacji potwierdzić ani im zaprzeczyć.

- Poczekajmy jeszcze kilka dni, dopiero co prezydent przyjął dymisję starego rządu, jeszcze nie została powołana nowa premier – powiedział PAP Szwed.

Emerytury priorytetem dla Solidarności

W czwartek (12 listopada) w Sejmie z kandydatką na ministra oraz ze Szwedem spotkał się przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Duda powiedział PAP, że ustawa emerytalna w kształcie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet jest priorytetowa dla związku.

- Ale także okres składkowy – będziemy o to walczyć, bo taką umowę programową podpisaliśmy z prezydentem Andrzejem Dudą w jego kampanii – podkreślił szef „S”.

- Wreszcie zostanie odkurzony projekt obywatelski, który tu w Sejmie dwa razy procedowałem – o płacy minimalnej, czyli dojściu do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia – zaznaczył Piotr Duda.

Dialog społeczny

W jego ocenie to dobrze przygotowany projekt, - Dodanie do tego zaproponowanej stawki 12 zł za godzinę za umowy zlecenia i będzie problem rozwiązany – mówił lider "S" po spotkaniu z Rafalską. - Chyba będzie to jeden wspólny projekt, wspólna paczka – dodał.

Jak zaznaczył, cieszy go zapowiedź Rafalskiej, że projekty ustaw będą obowiązkowo trafiały pod ocenę Rady Dialogu Społecznego, której obecnie jest szefem.

- Mamy tu problemy proceduralne – musimy teraz poczekać na nowy rząd, na decyzję pani premier, kogo rekomenduje do Rady i na decyzję prezydenta, który powoła do RDS nowych członków rządu” – tłumaczył. - Jest nadzieja, że te wszystkie decyzje zapadną szybko - dodał przewodniczący związku.

Śmierć Tadeusza Chwałki

Duda wspomniał szefa Federacji Związków Zawodowych Tadeusza Chwałkę, który zginął w środę (11 listopada) wieczorem w wypadku samochodowym pod Radomskiem, gdy wracał z Warszawy z obchodów Święta Niepodległości.

- Byliśmy na uroczystościach u prezydenta. Żegnaliśmy się przed godziną 17.00. Mówiliśmy sobie "do zobaczenia", no i "do zobaczenia", ale już gdzie indziej, więc tym bardziej mi przykro – powiedział PAP.

- Przykro mi też z tego powodu, że mimo iż miał wielki wkład w stworzenie ustawy o Radzie, nie może być na żadnym jej posiedzeniu. Nie był też na pierwszym prezydium, był wtedy w Berlinie. Trudno zrozumieć, że tak się stało, na pewno będzie w naszej pamięci. W sobotę (14 listopada) go pożegnamy – dodał Piotr Duda.

Chwałka miał 62 lata, od 2010 r. był przewodniczącym FZZ, był też w prezydium nowopowstałej Rady Dialogu Społecznego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.