Sołtys będzie miał większą władzę? Tak chce PSL

0 0
Sołtys będzie miał większą władzę? Tak chce PSL
Na początku września PSL wystąpi z projektem ustawy o sołtysach - zapowiedział Kosiniak-Kamysz (fot.solectwolubiana.pl)

• Polskie Stronnictwo Ludowe wystąpi z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu wzmocnienie roli sołtysa.
• PSL zorganizuje we wrześniu sejmik sejmików w obronie samorządów – zapowiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na początku września PSL wystąpi z projektem ustawy o sołtysach - zapowiedział Kosiniak-Kamysz. "Większa podmiotowość dla sołtysów, możliwość posiadania własnego konta, wzmocnienie rad sołeckich, uposażenie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, ubezpieczenie, które będzie się liczyć do emerytury - taką inicjatywę podejmujemy" - zadeklarował lider PSL.

Pytany, jak formalnie będzie wyglądała ta inicjatywa, czy będzie to np. nowelizacja ustawy o samorządzie terytorialnym powiedział, że trwają jeszcze konsultacje. "Chcemy pójść o krok dalej i przygotować osobną ustawę o sołtysach i radach sołeckich. Uważamy, że to też upodmiotowi sołtysa, nada mu więcej kompetencji, ale to jeszcze kwestia ustaleń" - wyjaśnił polityk.

Zapowiedział również zorganizowanie sejmiku sejmików w Łodzi. "Dla PSL-u najważniejsza jest demokracja samorządowa i prawo samostanowienia społeczności lokalnych. Niestety od pewnego czasu partia rządząca PiS prowadzi politykę osłabiania samorządu. Nie możemy się na to zgodzić, trzeba się temu przeciwstawić, dlatego PSL proponuje zwołanie w Łodzi sejmiku sejmików. Zapraszamy wszystkich radnych, niezależnie od barw partyjnych, żeby wypowiedzieć się w sprawie pozycji samorządu" - zaapelował prezes PSL.

"Mamy do czynienia z odbieraniem kompetencji, z drugiej strony nakłada się nowe zadania, np. odpowiedzialność finansową za świadczenia medyczne. To jest niedopuszczalne, polski samorząd jest zagrożony, trzeba go bronić" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zapowiedział również wystąpienie do ministra rolnictwa o audyt stadniny koni w Janowie Podlaskim i o informację na temat pogarszającej się - zdaniem ludowców - sytuacji w sektorze rolnictwa.

"Żądamy wyjaśnień od ministra rolnictwa i wyciągnięcia konsekwencji w sprawie fatalnego zachowania na aukcji w Janowie Podlaskim. To jest zdeptanie marki polskiej hodowli koni arabskich, to jest niestety kpina z wartości dziesiątek lat historii i pracy ludzkiej, która została włożona w odtworzenie tej hodowli i utrzymanie jej na wysokim poziomie. To jest kpina z Polaków, ponieważ nieudolność i zacietrzewienie w odwoływaniu na siłę każdego, kto pełnił funkcję za poprzedniej władzy i zmiana dla samej zmiany źle się kończy" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Sołtysi mają dostawać połowę minimalnego wynagrodzenia, czyli 700 zł miesięcznie za nic ? przecież oni nic nie robią, raz na rok zebranie i tyle.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.