Śmieciówki popularne również w administracji. Ministerstwo Edukacji Narodowej lubi je najbardziej

0 0
Śmieciówki popularne również w administracji. Ministerstwo Edukacji Narodowej lubi je najbardziej

Z jednej strony premier idzie na wojnę ze śmieciówkami, a z drugiej strony podlegli mu ministrowie i wojewodowie nie stronią od zawierania umów cywilnoprawnych.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", tylko w ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej zawarło 1347 umów cywilnoprawnych (1195 - o dzieło i 152 - zleceń), a resort pracy podpisał 683 umowy śmieciowe.

Dlaczego umowy śmieciowe są w resortach popularne? Przede wszystkim pozwalają niezwłocznie przyjąć do pracy osobę z zewnątrz, bez konieczności przechodzenia przez kilkumiesięczną procedurę naboru. Tym samym jednostki administracji nie tworzą nowych etatów i nie muszą o tym raportować do kancelarii premiera.

- Zwykli obywatele są oszukiwani, iż zatrudnienie w administracji nie rośnie. Nikt nie ma odwagi powiedzieć, że dopuszcza się zatrudnienia poza konkursami, ocenami okresowymi itp. - komentuje dla "DGP" dr Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według informacji dziennika, od umów śmieciowych nie stronią również urzędy wojewódzkie. Tylko w tym roku w woj. świętokrzyskim podpisano już 102 umowy-zlecenia. Okazuje się, że w oparciu o umowę śmieciową swoją pracę wykonują tutaj pełnomocnicy wojewody, m.in. ds. mniejszości narodowych i etnicznych czy ds. ochrony informacji niejawnych.

- Skoro premier wypowiada wojnę firmom przyjmującym do pracy na podstawie umów śmieciowych, to powinien zacząć od siebie. Mogą być wyjątkowe przypadki, ale wyłącznie przy szerokim uzasadnieniu. Takich umów w urzędach powinno być kilka, a nie kilkaset - komentuje na łamach dziennika Zbigniew Bartoń, przewodniczący sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność".

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.