www.portalsamorzadowy.pl

Samorządowcy domagają się wyższych odpraw

0 0
Samorządowcy domagają się wyższych odpraw

Zwiększenie odpraw do rocznych uposażeń dla odchodzących ze stanowisk wójtów i burmistrzów proponuje Śląski Związek Gmin i Powiatów. – To zły pomysł. W kryzysie włodarze powinni zaciskać pasa, a nie dodawać sobie przywilejów – krytykuje prezes Bona Fides.

Obowiązujące przepisy stanowią, że wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi nie wybranemu na następną kadencję przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Zdaniem członków Śląskiego Związku Gmin i Powiatów jest to niesprawiedliwe rozwiązanie, bo nie uwzględnia liczby lat przepracowanych przez włodarza na rzecz samorządu.

- W praktyce oznacza to, że wójt, burmistrz czy prezydent kończący pracę na skutek niewybrania go na następną kadencję otrzymuje odprawę bez względu na liczbę lat przepracowanych na stanowisku z wyboru. W efekcie część byłych wójtów, burmistrzów, prezydentów znajduje się w trudnej sytuacji materialnej - podkreśla Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ŚZGiP (stanowisko związku m. in. w tej sprawie publikujemy poniżej w dziale Multimedia).

Owa trudna sytuacja materialna ma wynikać z ograniczeń ustawowymi dotyczących zatrudniania ustępujących wójtów, burmistrzów, prezydentów i ich zastępców utrudniającymi lub wręcz uniemożliwiającymi podjęcie pracy zawodowej w okresie roku po ustąpieniu ze stanowiska.

W związku z tym związek proponuje, by po upływie jednej kadencji przysługiwała ustępującym wójtom, burmistrzom, prezydentom odprawa w wysokości trzech miesięcznych uposażeń. Przy dwóch kadencjach - sześciu uposażeń; trzech kadencjach - dziewięciu uposażeń, a w przypadku sprawowania funkcji przez cztery lub więcej kadencji - dwunastu uposażeń lub emerytura pomostowa.

Należy uznać, że absolutnie strategiczną sprawą jest jednak ustalenie takiego poziomu wynagrodzenia dla prezydentów, burmistrzów i wójtów, które jest adekwatne do ich pracy i odpowiedzialności - twierdzą śląscy samorządowcy.

Propozycje zwiększania odpraw nie mieszczą się w głowie Grzegorzowi Wójkowskiemu, prezesowi stowarzyszenia Bona Fides.

- Każdy pracownik, jak straci pracę, może się znaleźć w trudnej sytuacji materialnej i musi sobie jakoś radzić z trzymiesięczną odprawą - komentuje nie bez ironii. - Wszędzie mówi się o zaciskaniu pasa w kryzysie, wiec włodarze powinni myśleć też o sobie w tym oszczędzaniu, a nie dokładać sobie przywilejów. A większe odprawy to nic innego jak większe przywileje - dodaje Grzegorz Wójkowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.