Sąd w Zamościu zmienia warunki pracy po "żółtej kartce" od Solidarności

0 0
Sąd w Zamościu zmienia warunki pracy po "żółtej kartce" od Solidarności
- Brak klauzul społecznych w zamówieniach publicznych powoduje, że publiczne pieniądze kierowane są do nieuczciwych przedsiębiorców - uważa NSZZ "Solidarność". (Fot.: Solidarność)

• NSZZ "Solidarność" wystawił kilku sądom tzw. "żółte kartki" za brak klauzul społecznych w przetargach i napisał w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
• Sąd Okręgowy w Zamościu w reakcji na to działanie, unieważnił przetarg na usługi sprzątania i rozpisał nowy, tym razem z uwzględnieniem klauzul społecznych.

Jak donosi Solidarność, Sąd Okręgowy w Zamościu wybierając firmę na usługi sprzątania nie zapewnił osobom pracującym zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Po "żółtej kartce" od związkowców, do Solidarności wpłynęło pismo z informacją, że przetarg został unieważniony. - Nowe postępowanie zostanie ogłoszone z uwzględnieniem klauzul społecznych - napisano.

Według związku, celem wprowadzenia klauzul było uwrażliwienie systemu zamówień publicznych na jakość wykonywanych usług oraz ich wpływ na rozwój gospodarczy kraju i sferę społeczną. Brak kontroli nad wykonawcami często prowadzi do wykorzystywania pracowników.

Czytaj też: Związkowcy zadowoleni z podniesienia płacy minimalnej

- Brak klauzul społecznych w zamówieniach publicznych powoduje, że publiczne pieniądze kierowane są do nieuczciwych przedsiębiorców zatrudniających pracowników poniżej wynagrodzenia minimalnego na podstawie umów śmieciowych. Takimi wyborami wykonawców skazuje się pracowników na marginalizację, biedę, pracę ponad normy. Doprowadza to do sytuacji, w której pracownicy, chcąc godnie żyć i utrzymać swoje rodziny, zmuszeni są do pracy wymagającej ogromnych wyrzeczeń. Również jakość pracy takiego przemęczonego i źle wynagradzanego pracownika pozostawia wiele do życzenia i powoduje stałe rotacje pracowników - napisali związkowcy.

Żółte kartki Solidarności

Od lipca 2015 "Solidarność" razem z fundacją CentrumCSR prowadzi akcję piętnowania szczególnie rażących rozstrzygnięć przetargów w systemie zamówień publicznych. Żółte kartki trafiają do zamawiających, którzy rozstrzygając przetargi wybierają oferty z zaniżonymi wynagrodzeniami, poniżej wynagrodzenia minimalnego lub zamawiających nie stosujących klauzul społecznych. Informacje są jednocześnie wysyłane do organów nadrzędnych, założycielskich oraz Urzędu Zamówień Publicznych oraz do mediów.

Reakcja Sądu Okręgowego w Zamościu świadczy to tym, że żółte kartki przynoszą efekty.

Przetargi w innych sądach

W ubiegłym roku "żółte kartki" zostały przekazane do sądu rejonowego w Legnicy, w związku z przetargiem na usługi ochrony, gdzie została wybrana firma oferująca wynagrodzenie 5,79 zł za godzinę. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim wybrał firmę oferującą 7,71 zł za godzinę, Sąd Rejonowy w Nysie - 8,54 zł.

Sąd Rejonowy w Łodzi wybrał firmę na usługę obsługi portierni, która płaciła 6,60 netto za godzinę. Wedle obowiązującego prawa stawka minimalnego wynagrodzenia wynosiła w tym czasie 13 zł (bez VAT).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.