Rząd Zimbabwe zwolni 25 tys. pracowników

Rząd Zimbabwe, najważniejszy pracodawca kraju, zamierza zwolnić 25 tys. pracowników administracyjnych w ramach oszczędności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd Zimbabwe zwolni 25 tys. pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 wrz 2016 15:35


Decyzję na temat zwolnień ogłosił minister finansów Zimbabwe Patrick Chinamasa, a podała je rządowa gazeta The Herald.

Obniżono także płace i anulowano premie na czas najbliższych dwóch lat, a liczba ambasad ma zostać „zracjonalizowana”

Według słów Chinamasy wypłata wynagrodzeń dla pracowników pochłania 97 proc. budżetu Ministerstwa Finansów. Do 2019 roku zamierza zmniejszyć tę liczbę do 60 proc.

25 tys. stanowi ok. 8 proc. miejsc pracy w administracji Zimbabwe. Ich likwidacja została w Heraldzie opisana jako śmiały krok przeciwko niezrównoważonym wydatkom.

Już od kilku miesięcy administracja Zimbabwe ma kłopoty z wypłacaniem pensji swoim pracownikom, wliczając żołnierzy, nauczycieli i służbę zdrowia.

W lipcu 2016 r. doprowadziło to do jednego z największych strajków w państwie, zorganizowanego za pomocą WhattsApp, Twittea i Facebooka. 6 lipca lekarze, nauczyciele i urzędnicy nie przyszli do pracy.

Chimasa zaproponował podobne działania już w 2015 r., według Bloomebrga zostały jednak zablokowane przez prezydenta Roberta Mugabe. Podczas wyborów w 2013 r. Mugabe obiecał utworzenie 2 milionów miejsc pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.