"Rodzina 500+": Ruszyły szkolenia dla urzędników

• W piątek (19 lutego) rozpoczynają się szkolenia dla pracowników gmin, którzy będą przyjmować wnioski i wypłacać świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus”.
• Urzędników będą szkolić pracownicy resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, którzy odwiedzą wszystkie województwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Rodzina 500+": Ruszyły szkolenia dla urzędników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 lut 2016 11:35


Szkolenia odbędą się w każdym województwie i będą prowadzone przez pracowników departamentu polityki rodzinnej i departamentu informatyki MRPiPS we współpracy z pracownikami właściwych urzędów wojewódzkich.

– Polskie rodziny czekają na start programu „Rodzina 500plus”. Zależy nam by samorządy, które będą odpowiedzialne za wypłaty tych pieniędzy otrzymały od nas kompleksowe wsparcie i były w pełni przygotowane na 1 kwietnia – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ministerstwo Rodziny przygotowało podręcznik instruktażowy dla samorządów. Znajdują się w nim informacje o m.in. założeniach programu, zasadach ustalania dochodu rodziny, składaniu wniosku drogą elektroniczną oraz procedurze przyznawania świadczenia.

W środę 17 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Rozpoczęło się vacatio legis, czyli czas, w którym samorządy przygotowywać się będą do obsługi programu, na którą gminy otrzymają 2 proc. prowizji od wypłaconych świadczeń. W kolejnych latach będzie to 1,5 proc.

Planowany start programu to 1 kwietnia br. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.