"Rodzina 500+": Ruszyły szkolenia dla urzędników

0 0
"Rodzina 500+": Ruszyły szkolenia dla urzędników
Szkolenia odbędą się w każdym województwie. (Fot. mpips.gov.pl)

• W piątek (19 lutego) rozpoczynają się szkolenia dla pracowników gmin, którzy będą przyjmować wnioski i wypłacać świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus”.
• Urzędników będą szkolić pracownicy resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, którzy odwiedzą wszystkie województwa.

Szkolenia odbędą się w każdym województwie i będą prowadzone przez pracowników departamentu polityki rodzinnej i departamentu informatyki MRPiPS we współpracy z pracownikami właściwych urzędów wojewódzkich.

– Polskie rodziny czekają na start programu „Rodzina 500plus”. Zależy nam by samorządy, które będą odpowiedzialne za wypłaty tych pieniędzy otrzymały od nas kompleksowe wsparcie i były w pełni przygotowane na 1 kwietnia – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ministerstwo Rodziny przygotowało podręcznik instruktażowy dla samorządów. Znajdują się w nim informacje o m.in. założeniach programu, zasadach ustalania dochodu rodziny, składaniu wniosku drogą elektroniczną oraz procedurze przyznawania świadczenia.

W środę 17 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Rozpoczęło się vacatio legis, czyli czas, w którym samorządy przygotowywać się będą do obsługi programu, na którą gminy otrzymają 2 proc. prowizji od wypłaconych świadczeń. W kolejnych latach będzie to 1,5 proc.

Planowany start programu to 1 kwietnia br. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.