Referendum w Szczekocinach: Burmistrz i radni pozostaną na stanowiskach

• Burmistrz ok. 8-tysięcznej gminy Szczekociny (Śląskie) Krzysztof Dobrzyniewicz oraz radni pozostaną na swoich stanowiskach.
• Niedzielne (7 sieprnia) referendum w sprawie ich odwołania przed upływem kadencji jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, która wyniosła 7,9 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Referendum w Szczekocinach: Burmistrz i radni pozostaną na stanowiskach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 sie 2016 9:38


Jak podała w poniedziałek (8 sierpnia) miejska komisja ds. referendum, w niedzielnym głosowaniu wzięło udział niewiele ponad pół tysiąca mieszkańców spośród blisko 6,7 tys. osób uprawnionych do głosowania.

Aby referendum było ważne, do urn powinno pójść ok. 4,5-krotnie więcej mieszkańców (co najmniej trzy piąte głosujących w ostatnich wyborach samorządowych) - w przypadku wyborów burmistrza powinno to być co najmniej 2459 osób (wydano 527 kart do głosowania, oddano 515 ważnych głosów), a w przypadku rady gminy 2456 (wydano 528 kart, oddano 509 ważnych głosów).

Inicjatywa odwołania burmistrza i rady przed upływem kadencji zrodziła się wiosną tego roku. Postanowienie o referendum w Szczekocinach komisarz wyborczy w Częstochowie wydał 17 czerwca. Mieszkańcy Szczekocin głosowali w 12 obwodowych komisjach.

Referendum w Szczekocinach było pierwszym w regionie, w którym zastosowano obowiązujące od 1 lipca tego roku przepisy ordynacji, nakazujące wykorzystanie przezroczystych urn oraz kopert na karty do głosowania. Spośród głosujących przeważająca większość opowiedziała się za odwołaniem burmistrza i rady.

Referendum zostało ogłoszone na wniosek grupy mieszkańców, którzy zarzucali władzom gminy m.in. nadmierne zadłużenie Szczekocin, błędną politykę inwestycyjną oraz przerost zatrudnienia w urzędzie gminy. Burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz odpierał zarzuty i apelował, by mieszkańcy nie brali udziału w referendum.

W wyborach burmistrza Szczekocin w listopadzie 2014 r. swoje głosy oddało blisko 4,1 tys. wyborców na blisko 6,8 tys. uprawnionych do głosowania. Krzysztof Dobrzyniewicz z komitetu "Razem dla rozwoju gminy" zwyciężył w pierwszej turze z poparciem ponad 2,1 tys. wyborców (53,2 proc.). Pokonał dwóch kontrkandydatów. Komitet burmistrza zdobył również zdecydowaną przewagę w radzie gminy.

Szczekociny położone są w powiecie zawierciańskim. Krzyżują się tu drogi łączące Kielce z Katowicami oraz Kielce z Częstochową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.