Prezydent: Sędziowie są oderwani od rzeczywistości

Sędziowie KRS byli zależni od koteryjnych wpływów własnego środowiska, które samo decydowało o awansach - powiedział prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent: Sędziowie są oderwani od rzeczywistości

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 mar 2018 9:50


  • Uważam reformę sądownictwa za sukces - powiedział prezydent.
  • Z jednej strony fakt, że się ona odbywa, z drugiej, że odbywa się spokojniej, dzięki moim wetom - ocenił.
  • Zaznaczył też, że wybór KRS przez Sejm gwarantuje wpływ społeczeństwa na wymiar sprawiedliwości.
  • Jego demokratyzacja z pewnością nie zaszkodzi, a wierzę, że pomoże - zaznaczył.

W poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", prezydent powiedział, że uważa reformę sądownictwa za sukces. "Z jednej strony fakt, że się ona odbywa. Z drugiej, że odbywa się spokojniej, dzięki moim wetom. A to, że ktoś się ze mną nie zgadza? W polityce to normalne" - mówił.

Andrzej Duda odniósł się także do zeszłotygodniowego wyboru przez Sejm 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

Czytaj też: Ziobro: Wyrażam satysfakcję, że przywrócono dziś trójpodział władzy

"Zapowiedź, że jedno ugrupowanie parlamentarne nie wyłoni sobie wszystkich członków KRS, została dotrzymana. W ich wyłanianiu wziął udział także klub parlamentarny Pawła Kukiza. A co najważniejsze, każdy klub mógł zgłaszać kandydatów. Niestety inne ugrupowania zbojkotowały ten wybór. To ich decyzja" - wskazywał.

Prezydent odniósł się także do zarzutu, że oprócz części klubów parlamentarnych, wybór nowych członków KRS zbojkotowała też znaczna część środowisk sędziowskich. "Ustaw nie przygotowano dla zaspokojenia oczekiwań elit sędziowskich, bo te - jak wiadomo - nie chcą poważnych zmian. Ubolewam, że ostatnie lata przyniosły wiele przykładów rozpolitykowania. Ci sędziowie są w wielu przypadkach oderwani od rzeczywistości" - ocenił.

Prezydent podkreślił, że ustawy dot. reformy sądownictwa zostały przygotowane po to, aby zrealizować "powszechne wśród Polaków przekonanie" o konieczności naprawy wymiaru sprawiedliwości. Tego - jak mówił prezydent - nie da się zrobić poprzez czynności kosmetyczne, konieczna jest operacja.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

tomasz_kubik@toya.net.pl 2018-03-12 11:59:58

Jak postrzega rzeczywistość Andrzej Duda, skoro nie wykonuje konstytucyjnych obowiązków ?