Prezes Curtis Group: Armia urzędnicza w Polsce jest zbyt wielka

- Urzędnik nie chce oddać władzy, bo wie, że jak ją odda, to stanie się jednostką usługową. Mając władzę, może wpływać na przykład na los pewnych inwestycji - mówi Zbigniew Niemczycki, prezes Curtis Group.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes Curtis Group: Armia urzędnicza w Polsce jest zbyt wielka

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

6 lis 2015 14:45


Gdzie powinno być więcej państwa w gospodarce, w których dziedzinach?

Zbigniew Niemczycki, prezes Curtis Group: - Generalnie rzecz biorąc, im mniej państwa, tym lepiej. Kiedy jest więcej państwa, rośnie rola machiny urzędniczej.

A trzeba się zastanowić, co zrobić, by nie było za dużo nawet o jednego urzędnika. Później bowiem, kiedy ta armia nie jest dostatecznie nadzorowana.

Tworzy państwo w państwie?

- Właśnie! Kasta urzędnicza zaciekle walczy o swoje. Urzędnik nie chce oddać władzy, bo wie, że jak ją odda, to stanie się jednostką usługową. Mając władzę, może wpływać na przykład na los pewnych inwestycji.

Należy urzędnikom tę władzę odebrać. Budowa jakichkolwiek dodatkowych służb urzędniczych niesie z sobą olbrzymie niebezpieczeństwo. Trzeba zawsze świadomie decydować o dodatkowych regulacjach.

Obecnie zauważalna jest - także w środowisku menedżerów - koncepcja, w myśl której należy koncentrować gospodarczą siłę państwa w różnego rodzaju koncernach. Wedle tej idei, trzeba integrować podmioty, daje to bowiem możliwość prawidłowego zarządzania i optymalizacji kosztów.

Cały wywiad znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.