Pracownik socjalny: Ile zarabia i czym się zajmuje?

• Każdego roku w marcu obchodzony jest Światowy Dzień Pracy Socjalnej.
• Praca pracowników socjalnych nie należy do łatwych - charakteryzuje się niskimi zarobkami i niewielkim uznaniem.
• Kierownik ośrodka pomocy społecznej zarabia średnio 3,3 tys. zł netto.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Pracownik socjalny: Ile zarabia i czym się zajmuje?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

17 mar 2016 11:49


Pracownik socjalny zajmuje się osobami bezdomnymi, bezrobotnymi, samotnymi, znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej, osobami uzależnionym od wszelkich używek, rodzinami dysfunkcyjnymi, chorymi i niepełnosprawnymi, byłymi więźniami oraz uchodźcami.

Najważniejszym zadaniem pracownika socjalnego jest stworzenie odpowiednich warunków życia osobom, które zostały tego pozbawione oraz zapobieganie patologiom. Pomagają oni w organizowaniu pomocy materialnej, w znalezieniu pracy czy lokalu mieszkalnego oraz oferują pomoc psychologiczną. W przypadku zagrożonego zdrowia lub życia dziecka podejmują decyzję o odebraniu go rodzinie.

Dzień z życia pracownika socjalnego

Pracownik socjalny to przede wszystkim pracownik terenowy. – Jedynie rano pojawia się w swoim biurze i pod koniec dnia, żeby uzupełnić sprawozdania i inne dokumenty – mówi Barbara Michalska, specjalistka pracy socjalnej w Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznej Błonie w Bydgoszczy dla regiopraca. Ma prawie 40 lat stażu pracy i satysfakcję z tego, co robi.

Praca zaczyna się o godz. 7.30, a kończy o 15.30. Rano wszyscy są w biurach do około godz. 9.15. Do tego czasu petenci (czyli podopieczni) mogą do nich się zgłosić, załatwić swoje sprawy. O godz. 9.15 pracownicy wyruszają w teren. Wracają zazwyczaj około 14.00. Mają jeszcze 1,5 godziny pracy „papierkowej".

Zarobki pracowników socjalnych

Początkujący, szeregowy pracownik socjalny dostaje około 1750 złotych netto – wylicza regiopraca. Starszy specjalista z kilku albo kilkunastoletnim stażem otrzymuje ok. 2,4 tys. złotych. Kierownik referatu czy sekcji w takiej placówce zarabia przeciętnie 2,6 tys. złotych. Kierownik ośrodka pomocy społecznej otrzymuje średnio 3,3 tys. zł na rękę, a jego zastępca o około 500 złotych mniej. Socjalni dostają też trzynastki. W opiece społecznej nie ma umów śmieciowych. Są pełne etaty.

Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej uważa, że niskie zarobki, a także niewielkie uznanie dla zawodu i warunki pracy są największym problemem jeśli chodzi o wybór pracy socjalnej.

– Szczególnie dotyczy to pracowników zatrudnionych w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Pracownicy socjalni, asystenci rodzin, codziennie rzetelnie wykonują tysiące zadań, których nikt nie dostrzega, ale wystarczy jeden negatywny przypadek, wydarzenie i przedstawia się ich w złym świetle. Słyszy się głównie o negatywnych wydarzeniach z ich udziałem, a biorąc choćby pod uwagę liczbę osób zatrudnionych zarówno w policji jak i systemie pomocy społecznej, negatywne przypadki stanowią jedynie ułamek ich działań – zaznacza.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Satori 2016-11-28 22:10:10

Zmotywowałam już tyle osób do znalezienia zatrudniania lub do ogólnej poprawy swojego funkcjonowania. A ja siedzę na garnuszku u rodziców, bo mnie najprościej nie stać na to, żeby zamieszać samej. Po prostu brak słów. Nie wspominając, jakim obciążeniem psychicznym jest nasza praca. Co ciekawe, na kilka ciepłych słów i podziękowań ze strony klientów, zawsze znajdzie się taki, który Cię obrazi, wyzwie lub najprościej będzie Ci grozić. Codziennie rozwiązujemy wiele złożonych problemów, ale wystarczy, jak raz popełni się nawet najmniejszy mało istotny błąd, a ciągnie się on za Tobą w nieskończoność. Nawet dyrekcja uważa, że nie mamy prawa się mylić. Pracownik musi być od wszystkiego, z pełną specjalistyczną wiedzą na każdy temat, musi pełnić rolę doskonałego psychologa, mediatora, a nawet śledczego. A z każdym miesiącem obowiązków dochodzi. A chętnych do pracy coraz mniej. Tylko my sami wiemy, jak istotną rolę odgrywa nasz zawód, tak niedoceniany przez wielu.

wh 2016-11-02 17:35:00

my pracownicy socjalni mam za zadanie mówić jak wejść na rynek pracy, jak utrzymać siebie i rodzinę a nasze zarobki są żenadą !!!!!
każdy może nas wyzwać, znieważyć itd. a powinniśmy dysponować wiedzą z zakresu: ustawy o pomocy społecznej, kodeksu administracyjnego, karnego, cywilnego, rodzinnego, ustawy o finansowaniu świadczeń ze ze środków publicznych, mieć pojęcie o medycynie, psychologii, socjologii, gerontologii, pedagogice, sporządzanie sprawozdań, obliczanie i wydawanie decyzji dot, zasiłków: celowych, okresowych, stałych, celowych specjalnych, pomocy rzeczowej, udzielanie schronienia, kierowanie do DPS, prac społeczno - użytecznych, usługach opiekuńczych, zespole interdyscyplinarnym itd...
i to wszystko za 1700 zł na rękę !!!!!!!!
EUREKA - pracownik socjalny - właśnie rezygnujący z zawodu

mn 2016-10-19 14:55:19

Dokładnie, to co tutaj jest podane dla początkującego pracownika socjalnego zarabiam po 14 latach pracy !!! zgroza

REKLAMA