Praca w CBA: Coraz więcej chętnych do służby

• Do września 2016 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło 506 rekrutacji. Liczba wszczętych rekrutacji w całym roku 2015 wyniosła jedynie 373.
• Kandydaci ubiegający się o pełnienie służby najczęściej uzasadniają swój wybór patriotyzmem, chęcią pomagania w zwalczaniu korupcji, zaszczytem służenia Ojczyźnie, zasadami etycznymi i dobrem publicznym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w CBA: Coraz więcej chętnych do służby

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

3 paź 2016 0:00


Według nowego szefa CBA Ernesta Bejdy biuro długo unikało badania kluczowych spraw. – Ówczesne czynniki rządowe nie oczekiwały wiadomości złych – powiedział na temat działań swojego poprzednika Pawła Wojtunika.

Audyt działalności CBA za lata 2009-2015 wykazał takie nieprawidłowości, jak m.in.: zaniechania kierownictwa CBA skutkujące odsunięciem Biura od weryfikacji projektów, w których zaangażowano znaczne środki publiczne; bezczynność, brak rzetelności i konsekwencji w sprawach dotyczących korupcji wśród osób sprawujących najważniejsze funkcje publiczne oraz brak skutecznej koordynacji i nadzoru nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi.

Czy i w jaki sposób CBA zmieniło swoją politykę po zmianie kierownictwa – to pozostawiamy ocenie czytelników. Wiemy natomiast, że od początku 2016 r. znacznie zwiększyła się liczba osób chętnych do walki z korupcją w ramach państwowej służby.

Liczba prowadzonych przez Biuro rekrutacji tylko do września 2016 r. wyniosła 506. Jest to widoczna intensyfikacja naborów, biorąc pod uwagę, że liczba wszczętych rekrutacji za cały rok 2015 wyniosła jedynie 373. W rezultacie Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrudniło do września 2016 r. 63 osoby (w tym funkcjonariuszy i pracowników CBA). W roku 2015 w ramach prowadzonych rekrutacji od stycznia do grudnia zatrudniono 51 osób.

Poczucie patriotyzmu

Według ankiet CBA kandydaci ubiegający się o pełnienie służby najczęściej uzasadniają swój wybór patriotyzmem, chęcią pomagania w zwalczaniu korupcji, zaszczytem służenia Ojczyźnie, zasadami etycznymi i dobrem publicznym, co sugeruje wiarę w misję i skuteczność Biura.

Dalej w kolejności brane są pod uwagę stabilność finansowa, prestiż oraz możliwość zdobywania nowych doświadczeń. Według oficjalnego komunikatu faktyczne uposażenie zasadnicze, wyliczone na podstawie przeciętnego uposażenia bez nagrody rocznej i dodatków, wynosiło w CBA w 2015 r. 3 841,24 zł, a w marcu 2016 r. wzrosło o 960,02 zł.

– W tym roku po raz pierwszy od 10 lat można było spodziewać się podwyżki, więc płace i stabilność kuszą kandydatów tylko częściowo. Ale na pewno służba daje duży prestiż – w całej Polsce w CBA pracuje tylko 750 osób. Motywacja wynika też z poczucia patriotyzmu i na pewno z tego, że widać nas w mediach. Widać, że działamy, że ścigamy przestępczość, więc na pewno wpływa to na przeświadczenie kandydatów, że będą przydatni – mówi PulsHR.pl Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.