Praca musi być zorganizowana tak, by urząd mógł funkcjonować

- Nie można tłumaczyć bezczynności w postępowaniu przed sądami administracyjnymi brakiem właściwej organizacji pracy urzędu oraz niedostateczną liczbą pracowników - informuje NSA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca musi być zorganizowana tak, by urząd mógł funkcjonować

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 gru 2013 18:42


Do Naczelnego Sądu Administracyjnego wpłynęło zażalenie dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie o wymierzeniu dyrektorowi zakładu grzywny za nieprzekazanie w ustawowym terminie skargi i odpowiedzi na skargę. WSA zrobił to z ponaddwumiesięcznym opóźnieniem.

Czytaj też: Nic tak nie zabija kreatywności jak osiem godzin przy biurku

NSA uznał, że żaden argument mający na celu wytłumaczenie zwłoki nie zasługuje na uwzględnienie.

- Powołanie się przez organ administracji publicznej na trudne warunki pracy, w tym na ilość rozpatrywanych spraw, czy niedostatki kadrowe, nie może stanowić usprawiedliwienia niewykonania obowiązków z art. 54 § 2 p.p.s.a. Nie można przyjąć, aby brak właściwej organizacji pracy mógł tłumaczyć bezczynność, jakiej dopuścił się organ - informuje Naczelny Sąd Administracyjny.

Wytłumaczeniem takim nie jest też fakt zaangażowania pełnomocnika organu w inne wydarzenia, niezależnie od ich wagi czy doniosłości.

- Jeśli ilość obowiązków obciążających zatrudnionych w urzędzie gminy pracowników jest nieadekwatna do liczby tych pracowników, to obowiązkiem kierownictwa organu jest takie zorganizowanie pracy urzędu, aby strona nie ponosiła negatywnych skutków procesowych, zwłaszcza jeżeli skarga dotyczy bezczynności organu administracji publicznej - podaje NSA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.