Poszukujący pracy w urzędach nie muszą się bać emerytów

0 0
Poszukujący pracy w urzędach nie muszą się bać emerytów

Około 440 tys. młodych ludzi jest zarejestrowanych w urzędach pracy. Absolwenci się frustrują, bo uważają, że emeryci zajmują im miejsca pracy. Czy słusznie?

Prawo do łączenia świadczenia emerytalnego z wynagrodzeniem z tytułu wykonywania pracy bez żadnych ograniczeń mają osoby, które osiągnęły podstawowy wiek emerytalny i rozwiązały stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do świadczenia.

Przykładowo w urzędzie marszałkowskim województwa zachodniopomorskiego zatrudnionych jest 16 osób mających prawo do emerytury, w lubelskim urzędzie 10, w podlaskim 11, w wielkopolskim 5, w kołobrzeskim magistracie 7, a w urzędzie miasta w Grudziądzu - 8.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, powołując się na dane opublikowane w najnowszym zestawieniu GUS „Pracujący w gospodarce narodowej w 2011 roku'' pokazuje, że w kraju liczba aktywnych zawodowo emerytów i rencistów wynosi nieco ponad 281 tys., czyli 1,98 proc. w stosunku do ponad 14,232 mln wszystkich zatrudnionych.

W administracji publicznej jest to zaledwie 0,11 proc. (liczba pracujących w administracji publicznej emerytów i rencistów równa się 15 260). Na Dolnym Śląsku w sektorze publicznym pracuje 8146 emerytów i rencistów, co stanowi śladowe 0,04 proc.

Wydaje się, że pracujący emeryci i renciści nie stanowią zagrożenia dla młodych ludzi na rynku pracy.

- Wydłużenie okresu aktywności zawodowej to pozytywne zjawisko społeczne. Świadczy o wysokich oczekiwaniach kwalifikacyjnych ze strony pracodawców. Pracownik z dużym doświadczeniem zawodowym często postrzegany jest jako tzw. pracownik gotowy, na którym można polegać - uważa Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Doświadczenie zawodowe i duża wiedza to główne argumenty pojawiające się w uzasadnieniu zatrudnienia emerytów w urzędach.

- Osoby, które nabyły świadczenia emerytalne i dalej są aktywne zawodowo, to w większości pracownicy samodzielni lub specjaliści, a ich wieloletnie doświadczenie przynosi korzyść urzędowi - mówi Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego.

Potwierdza to również Mirosława Kuczyńska-Wrzeszcz z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

- Pracuje u nas 17 osób z uprawnieniami do przejścia na emeryturę. Zajmują kluczowe stanowiska związane z zarządzaniem finansami, statystyką rynku pracy, planowaniem kariery zawodowej i koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego - zaznacza.

Anna Parzyńska-Paschke z biura prasowego urzędu marszałkowskiego województwa wielkopolskiego podkreśla, że nabycie świadczeń emerytalnych przez pracownika nie wypływa na jego dalsze zatrudnienie w urzędzie. Podlega on takiej samej ocenie jakości wykonywanej pracy jak pozostali. Decyzja o przejściu na emeryturę zależy wyłącznie od pracownika.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Bardzo serdecznie Ci współczuję. Bylismy z mężem w podobnej sytuacji. Teraz jestesmy w niewiele lepszej. Pracujemy na umowy zlecenia bo umowy o prace mają emeryci.
  • Jestem inżynierem elektrykiem - bezrobotnym. Moje miejsce pracy zajmuje emeryt - inkasent. On ma wysoką emeryturę i pensję ( podwójny dochód) a ja nie ma za co kupić chleba dzieciom. Żona jest pielęgniarką i też bezrobotną bo w szpitalach w Łodzi, gdzie mogłaby pracować jej miejsce zajmują emerytki

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.