Poseł do PE - immunitet i dobra pensja to tylko połowa korzyści

Eurodeputowany ma taki sam immunitet jak parlamentarzyści krajowi, ale zarabia znacznie więcej niż poseł na Sejm: dostaje blisko 8 tys. euro brutto wynagrodzenia miesięcznie i 21 tys. euro na prowadzenie biura i pensje asystentów. Zwracane są mu też koszty podróży.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poseł do PE - immunitet i dobra pensja to tylko połowa korzyści

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 lut 2014 14:02


Parlament Europejski chlubi się demokratycznym mandatem jako jedyna unijna instytucja; prawo bezpośredniego wyboru 751 eurodeputowanych ma 400 mln obywateli UE. Ale nie ma wspólnej ordynacji wyborczej, więc w tym samym czasie każdy z 28 krajów UE wybory organizuje osobno.

Pierwsi zagłosują Brytyjczycy i Holendrzy, w ich krajach wybory odbędą się w czwartek 22 maja. Dzień później do urn pójdą Irlandczycy. Obywatele Łotwy, Malty i Słowacji zagłosują 24 maja, zaś w pozostałych krajach, w tym Polsce, wybory odbędą się w niedzielę 25 maja.

W dwóch krajach - Czechach i Francji - głosowanie potrwa dwa dni. Czesi do urn pójdą 23 i 24 maja. Z kolei obywatele departamentów zamorskich Francji zagłosują 24 maja, a Francji metropolitalnej - 25 maja.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego muszą publikować oświadczenie majątkowe.

Zgodnie ze statutem europosła, który wszedł w życie w 2009 roku, posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują wynagrodzenie w wysokości 7956,87 euro brutto (ok. 6,2 tys. euro netto), które jest wypłacane z budżetu europarlamentu. Kraje członkowskie mogą obłożyć to wynagrodzenie podatkami krajowymi. Pensja eurodeputowanego to 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W czasie sesji PE dzienna dieta eurodeputowanego wynosi 304 euro. Przeznaczona jest m.in. na zakwaterowanie czy posiłki, ale pod warunkiem podpisania listy obecności. Może być obcięta o połowę, jeśli poseł nie weźmie udziału w przynajmniej połowie głosowań.

Podobnie jak w parlamentach krajowych, posłowie do PE otrzymują zwrot części kosztów ponoszonych w związku z wykonywaniem mandatu. Zwracane są m.in. koszty prowadzenia biura poselskiego, rachunków telefonicznych czy opłat pocztowych. Kwota zwrotu jest zmniejszana o połowę, gdy eurodeputowany, bez należytego usprawiedliwienia, nie weźmie udziału w połowie posiedzeń PE w ciągu jednego roku parlamentarnego, czyli od września do lipca.

Europosłom przysługuje miesięcznie do 21,2 tys. euro na prowadzenie biur poselskich, w tym na wynagrodzenie swoich asystentów (m.in. ubezpieczenia i podatki) i zlecone ekspertyzy (maksymalnie jedna czwarta tej sumy) oraz 4,3 tys. euro na działalność biur krajowych.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.