Ponad 16 tys. miejsc stażowych w administracji czeka na absolwentów

- Około stu uczelni zainteresowało się rządowym programem praktyk w administracji - wynika z sondażu MNiSW. Program zapewnienie ponad 16 tys. miejsc stażowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 16 tys. miejsc stażowych w administracji czeka na absolwentów

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

2 lip 2015 12:21


Jak informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) program daje szansę uczelniom na zapewnienie ponad 16 tysięcy miejsc, gdzie studenci mogą sprawdzić w praktyce wiedzę pozyskaną w trakcie studiów a także nawiązać nowe kontakty. Studenci coraz częściej przy wyborze uczelni zwracają uwagę na możliwość odbycia praktyk w toku studiów. Doświadczenie zawodowe jest jednym z najczęściej stosowanych przez pracodawców wymogów w ofertach pracy.

- Rządowy program praktyk dla studentów w administracji dotyczy wyłącznie obowiązkowych praktyk, odbywanych zgodnie z tokiem studiów i wynikających z programu kształcenia. Takie praktyki są więc elementem edukacji, to różni je od staży, które stanowią już pierwszy krok na rynku pracy. To dlatego studenci za udział w praktykach objętych rządowym programem nie otrzymują wynagrodzenia - podaje resort.

Czytaj też: Administracja nadużywa zatrudniania na śmieciówkach

Od czerwca 2015 roku studenci mogą odbywać praktyki w ponad 1500 urzędach administracji państwowej w całym kraju. Do końca roku będzie na nich czekało łącznie ponad 16,6 tys. miejsc. Już dziś ponad tysiąc miejsc praktyk czeka na studentów w województwie mazowieckim.

Jak to zrobić?

Praktyki odbywają się na podstawie ramowego programu praktyk, przygotowanego przez uczelnię, wynikającego z programu kształcenia na danym kierunku studiów.

- Praktykantem może być wyłącznie student z ważną legitymację studencką. Praktykant jest zobowiązany posiadać także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmujące okres praktyki, zapewnione przez uczelnię lub we własnym zakresie. Praktyka odbywa się na podstawie pisemnego porozumienia dotyczącego przyjęcia na praktykę studencką zawartego między uczelnią a urzędem. Studentów na staże kierują uczelnie - podaje ministerstwo.

Aktualna oferta praktyk dostępna jest tutaj

Program praktyk studenckich w administracji rządowej to kolejna inicjatywa popierana przez resort nauki, która ma zapewnić studentom dostęp do rynku pracy. W ramach akcji "Studiujesz? Praktykuj" resort sfinansował też powstanie serwisu www.lepszepraktyki.pl - portalu praktyk, który prowadzi Parlament Studentów RP.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dot. adresu bazy praktyk studenckich w administracji 2015-07-02 15:41:15

Właściwy adres do bazy z ofertami praktyk to oferty.praca.gov.pl Pozdrawiam