Polskie wojsko pożegna się z ponad 30 tys. żołnierzy

0 0
Polskie wojsko pożegna się z ponad 30 tys. żołnierzy

W latach 2016-2022, ponad jedna trzecia wszystkich żołnierzy, odejdzie z wojska. Tymczasem już teraz - jak podaje resort obrony - brakuje ok. 3,1 tys. żołnierzy zawodowych.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", w najbliższych latach swoją służbę wojskową zakończy 34,6 z 41 tys. żołnierzy. Wszystko dlatego, że żołnierze kontraktowi mogą służyć w korpusie szeregowych najwyżej 12 lat. I resort obrony nie zamierza tego zmieniać.

Czytaj też: Armia celuje w kobiety. Chce mieć ich więcej w swoich szeregach

Pojawiają się jednak postulaty, aby osobom służącym przedłużyć kontrakty. - Aby rozładować falę przymusowych odejść, szeregowym można wydłużyć służbę kontraktową do 14 lat, a dla tych przyjętych po 1 stycznia 2013 r. do 18, a nawet 20 lat. Po reformie systemu emerytalnego żołnierze przyjęci po 31 grudnia 2013 r. mają bowiem prawo do emerytury dopiero po 25 latach służby – mówi dla "DGP" mjr Artur Łęcki, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu.

Czytaj też: Polacy chcą nie tylko zawodowej armii

Według niego zwalnianie do cywila dobrze wyszkolonych i sprawnych fizycznie żołnierzy i przyjmowanie w ich miejsce niedoświadczonych kandydatów będzie olbrzymią stratą dla dowódców.

Zdaniem szeregowców natomiast, upór resortu może skończy się tym, że wojsko będzie miało wakaty, a oni zostaną bezrobotni - czytamy w dzienniku.

– Nikt już nie chce przyjmować do pracy, jeśli się mówi, że jedynym doświadczeniem jest służba w wojsku – zaznacza szer. Andrzej Stawczyk.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.