Polscy belfrowie narzekają na przepracowanie, uczniowie na nudę

Według danych Instytutu Badań Edukacyjnych średni tydzień pracy nauczyciela trwa 46 godzin, o sześć więcej niż urzędnika. Praca w klasie to niewiele ponad 30 proc. tego czasu. Co z resztą?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy belfrowie narzekają na przepracowanie, uczniowie na nudę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 sie 2014 9:52


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", samo przygotowanie do lekcji zajmuje nauczycielom średnio ponad 7 godzin tygodniowo. Tyle samo trwa sprawdzanie prac uczniów. Prawie trzy godziny nauczycielowi zajmuje tworzenie dokumentacji. Zdaniem ekspertów lekiem mogłaby być współpraca z innymi nauczycielami, ale na to przeciętny belfer poświęca tylko 45 min w tygodniu.

Czytaj też: Chcą wprowadzić nowy zawód - asystent nauczyciela

Trudno w tym czasie na przykład wymienić się scenariuszami najciekawszych lekcji. Najczęściej znajdują na to czas osoby pracujące w szkołach podstawowych. Jednak im wyższy poziom edukacji, tym gorzej. Najwięcej pracują poloniści, historycy i matematycy. Najmniej – nauczyciele WF.

Czytaj też: Opłaca się być nauczycielem. Na początku kariery dostają prawie 3 tys. zł

Jak wynika z "Raportu o stanie edukacji 2013" IBE, większość nauczycieli najczęściej prowadzi zajęcia metodą kreda plus tablica, zaniedbując przy tym działanie w grupach i pracę nad projektami. Przykładowo połowa polskiego polega na zapisywaniu notatek, które do zeszytu dyktuje nauczyciel.

- Nauczyciele boją się pracy w grupach – twierdzi dr hab. Michał Fedorowicz, dyrektor IBE cytowany przez "DGP". – Zmiana myślenia i sposobu pracy wymagałaby wysiłku i nowych kompetencji - dodaje.


Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.