Płace samorządowców powinny mieć związek z budżetem gminy

- Diety i płace samorządowców powinny być uzależnione od wielkości budżetu jednostki, którą zarządzają - twierzi poseł Bogdan Rzońca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płace samorządowców powinny mieć związek z budżetem gminy

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

10 kwi 2013 10:00


W związku z rozpoczętymi konsultacjami społecznymi na temat zmian w zakresie prawa samorządowego, które mają przynieść m.in. oszczędności finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego, poseł Bogdan Rzońca zwrócił się do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z prośbą o odpowiedź na pytanie czy MAiC nie zamierza szukać oszczędności w funkcjonowaniu j.s.t. w zakresie powiązania wysokości diet radnych i uposażenia organów wykonawczych j.s.t. z wysokością budżetu gminy.

- Obecnie są takie przypadki, że starosta odpowiadający za budżet w wysokości 100 mln zł zarabia 12 tys. zł miesięcznie, a marszałek województwa realizujący budżet w wysokości 1,5 mld zł też otrzymuje uposażenie na poziomie 12 tys. zł miesięcznie - apeluje Rzońca.

W odpowiedzi podsekretarz stanu, Magdalena Młochowska wskazała na przygotowany w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, który zakłada wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących współpracy jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania zadań publicznych oraz poprawy warunków usług świadczonych przez samorząd terytorialny oraz zwiększenia efektywności i elastyczności jego funkcjonowania.

- Należy zauważyć, iż potencjalne przewidywane korzyści finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego wynikać mogą z łączenia się jednostek oraz możliwości dokonania zmian organizacyjnych (łączenia jednostek organizacyjnych oraz tworzenia jednostek do wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej) - tłumaczy Młochowska.

Jednocześnie informuje ona, że stosownie do postanowień art. 16 ust. 2 Konstytucji RP samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej, a przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

- Oznacza to, że w granicach prawa jednostki samorządu terytorialnego samodzielnie realizują poszczególne zadania w oparciu o zastrzeżone dla ich organów kompetencje. Wykonywaniu przez samorząd terytorialny zadań publicznych służy niewątpliwie cała infrastruktura organizacyjna jednostek samorządu terytorialnego oraz zatrudnieni w jej strukturach pracownicy samorządowi i osoby pełniące mandat radnego - wyjaśnia Młochowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.