www.portalsamorzadowy.pl

Płace 2015. Zarobki w samorządach

0 0
Płace 2015. Zarobki w samorządach
Fot. Tax Credits/ Flickr

- Zarobki w samorządach powinny składać się przede wszystkich ze stałych dochodów, a nie z licznych dodatków, które uzależniają pracownika od swojego szefa i powodują niezdrowe układy – uważa Paweł Soloch, prezes zarządu Instytutu Sobieskiego.

Jak wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw jednolitego tekstu rozporządzenia o wynagrodzeniach pracowników samorządowych, ich minimalne zarobki często są niższe od dochodów kasjerek w hipermarketach. Starszy specjalista ma np. zagwarantowany zarobek minimalny w wysokości 1,45 tys. zł, a podinspektor i specjalista 1,4 tys. zł.

Czytaj też: Rośnie zatrudnienie w samorządach. Jest kasa na dodatkowe etaty i podwyżki

– Rzeczywiście te podstawy są niskie – mówi Paweł Soloch, prezes Instytutu Sobieskiego. – Jak wiadomo, płace w administracji są od dość dawna zamrożone i stąd taki efekt.

Rozporządzenie mówi – na szczęście dla pracowników samorządów – tylko o płacy zasadniczej, do której doliczane są przeróżne dodatki.

– Moim zdaniem to problem. Uzależnienie całkowitych dochodów pracownika samorządowego od wszelkiego rodzaju dodatków, premii czy nagród jest niezgodne z duchem służby publicznej – uważa Soloch.

Czytaj też: Wynagrodzenia pracowników samorządowych bez tajemnic

Jego zdaniem takie rozwiązanie prowadzi do tego, że samorządy bardziej zamożne, np. dostające więcej pieniędzy z Unii Europejskiej, mogą lepiej płacić swoim urzędnikom.

– Niedobre jest to, gdy dochody każdego funkcjonariusza publicznego w większości składają się z części uznaniowej. Oznacza to, że te dodatki łatwo stracić i urzędnik zależy od bezpośredniej relacji z przełożonym. Ruchome dodatki tworzą niezdrowe układy – mówi prezes Instytutu Sobieskiego.

Jak podkreśla Soloch, zwierzchnik może takie dodatki łatwo cofnąć czy zamrozić, a to sprzyja powstawaniu układów klientystycznych, daje nadmierną władzę szefom.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.