PiS przygotowuje projekt ograniczający przywileje sędziów TK

Klub Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ma on ograniczyć przywileje sędziów, m.in. pozbawić ich uposażenia po przejściu w stan spoczynku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PiS przygotowuje projekt ograniczający przywileje sędziów TK

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 sie 2016 8:20


W kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującym" Trybunał Konstytucyjny.

Informacje te potwierdził wicemarszałek Sejmu i szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. "Podobnie jak w przypadku spółek Skarbu Państwa, odpraw i wynagrodzeń dla ich prezesów, które radykalnie ograniczyliśmy, zamierzamy też zmniejszyć przywileje sędziów TK" - powiedział Brudziński.

Jak stwierdził, przywileje sędziów Trybunału są obecnie zbyt "wygórowane".

Zgodnie z projektowanymi zmianami, obecni i przyszli sędziowie TK mają nie otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku.

Jak powiedział Brudziński, nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, czy sędziowie zostaną całkowicie pozbawieni uposażenia, czy zostanie ono znacząco ograniczone. "Ścierają się dwie koncepcje. Zobaczymy jakie rozwiązanie znajdzie się w ostatecznym kształcie projektu" - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Sędziowie TK mają ponadto zostać pozbawieni możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych.

Przygotowywany przez PiS projekt zmian w przepisach ma też pozbawić sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów, a także ma zlikwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych.

"To się wpisuje w koncepcję taniego państwa. Trwają prace nad projektem, który niebawem zgłosi klub PiS" - powiedział jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Art. 40 ustawy o TK z czerwca 2015 r. - którą TK stosuje dziś jako podstawę swej działalności - stanowi, że w przypadku przejścia w stan spoczynku albo przeniesienia w stan spoczynku sędziemu Trybunału przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, które ostatnio pobierał.

"Sędziemu Trybunału w stanie spoczynku przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. ostatnio pobieranego wynagrodzenia miesięcznego z wyłączeniem dodatku funkcyjnego. Uposażenie to jest waloryzowane stosownie do zmian wynagrodzenia zasadniczego sędziów Trybunału" - głosi ponadto ten artykuł.

Nowa ustawa o TK z 22 lipca br. stanowi, że "sędzia Trybunału po zakończeniu swojej kadencji przechodzi w stan spoczynku". Nie ma w niej takiego zapisu, jak w art. 40. ustawy z 2015 r. Wchodzi ona w życie 16 sierpnia. 11 sierpnia TK ma wydać wyrok co do jej konstytucyjności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.