PFRON chce przekazać środki na asystenta osoby z niepełnosprawnością

- Osoby niepełnosprawne w pełnieniu podstawowych ról społecznych mogą potrzebować wsparcia. Pomoc asystenta może im umożliwić niezależne funkcjonowanie w życiu społecznym i uzyskanie wsparcia drugiej osoby w tych momentach, w których nie są w stanie być samodzielne - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PFRON chce przekazać środki na asystenta osoby z niepełnosprawnością

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

26 mar 2015 10:30


Organizacje pozarządowe będę mogły uzyskać z PFRON środki na asystenta osoby z niepełnosprawnością - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia MPiPS w tej sprawie. Dzięki temu rozwiązaniu osoby z niepełnosprawnością mają być bardziej samodzielne.

Środowisko osób niepełnosprawnych od lat czeka na takie rozwiązanie.

Skierowanie w marcu do konsultacji społecznych projektu dot. możliwości finansowania usług asystenckich dla osoby niepełnosprawnej zapowiadał na początku roku pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda.

Czytaj też: W 2015 r. będzie łatwiej uzyskać dofinansowanie na zatrudnienie osób niepełnosprawnych

- Dziś w ramach pomocy społecznej mamy usługi opiekuńcze, ale nam chodzi o coś innego - o wprowadzenie do porządku prawnego możliwości finansowania osoby, która będzie pełniła wobec niepełnosprawnego rolę wspierającą, towarzyszącą - wyjaśniał ideę asystenta. Duda dodał, że usługi asystenta byłyby wpisane w katalog konkursowy, a organizacje pozarządowe mogłyby aplikować o środki PFRON na prowadzenie takiej działalności.

Konsultacje nad projektem mają potrwać do 7 kwietnia.

Do rozporządzenia z 7 lutego 2008 r. ws. rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym dodano zapis umożliwiający wsparcie usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych.

Według resortu pracy, który jest autorem projektu, osoby niepełnosprawne w pełnieniu podstawowych ról społecznych mogą potrzebować wsparcia. Pomoc asystenta ma im umożliwić niezależne funkcjonowanie w życiu społecznym i uzyskanie wsparcia drugiej osoby w tych momentach, w których nie są w stanie być samodzielne. Resort zaznacza, że usługa powinna być realizowana w sposób kompleksowy i w zależności od zidentyfikowanych potrzeb konkretnej osoby niepełnosprawnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.