Opory przed zatrudnianiem niepełnosprawnych w urzędach

0 0
Opory przed zatrudnianiem niepełnosprawnych w urzędach

- Urzędy są lepiej przygotowane na przyjęcie do pracy niepełnosprawnych, ale wciąż mają opory przed zatrudnianiem takich osób.

"Wskaźnik ich zatrudnienia w większości państwowych urzędów nadal nie osiąga ustawowego progu 6 proc." - mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski, na którego powołuje się "Rzeczpospolita".

Niewiele pomogła zmiana przepisów, która dała większe przywileje niepełnosprawnym w procesie rekrutacji. Bo choć zatrudnienie wzrosło o 0,26 pkt proc. w porównaniu z 2011 r. (wtedy wskaźnik wyniósł 1,3 proc.), to jednak często wynikało to m.in. z tego, że zdrowi do niedawna pracownicy zyskiwali orzeczenie o niepełnosprawności.

Wyjątkiem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w którym wskaźnik wyniósł 12 proc. Jednak w wielu innych instytucjach i urzędach nawet ponad 99 proc. pracowników to osoby w pełni sprawne - podkreśla "Rz".

NIK wskazuje kilka powodów, czemu tak mało niepełnosprawnych pracuje: małe zainteresowanie pracą, słabe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale także bariery architektoniczne.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.