Odwołali przewodniczącego i jego zastępczynię z łódzkiej Rady Miasta

0 0
Odwołali przewodniczącego i jego zastępczynię z łódzkiej Rady Miasta

Tomasz Kacprzak (PO) nie jest już szefem Rady Miejskiej w Łodzi, a Elżbieta Królikowska-Kińska (również PO) straciła funkcję wiceszefowej rady. Wynik głosowania na środowej sesji oznacza, że rządząca dotąd w radzie miasta Platforma straciła większość.

Wniosek o odwołanie dotychczasowego przewodniczącego i jego zastępczyni złożyli pod koniec maja radni opozycyjnych klubów SLD i PiS.

Ich zdaniem Królikowska-Kińska zasiadała wbrew zapisom ustawy samorządowej w komisji rewizyjnej RM, a Kacprzak poddał pod głosowanie uchwały o zmianach w komisji rewizyjnej, która umożliwiła wejście do niej jego partyjnej koleżanki. Zarzucali również Kacprzakowi, że jako szef rady miasta recenzuje wypowiedzi radnych opozycji, sesje trwają bardzo długo i jest na nich bałagan.

Tuż przed głosowaniem Kacprzak mówił, że wniosek o jego odwołanie to polityczna gra. Prosił radnych o rzetelną i uczciwą ocenę. "Niech wypłynie z państwa przemyśleń, a nie decyzji politycznych" - powiedział.

Następnie odbyło się tajne głosowanie, w którym za jego odwołaniem - w 43-osobowej RM - opowiedziało się 25 radnych, 18 było przeciw.

Wynik zaskoczył działaczy PO, bo do tej pory mieli oni w łódzkim samorządzie większość, którą teraz stracili. Ich klub tworzyło 22 radnych. Oprócz PO w RM jest: 9 radnych SLD, 6 PiS oraz 6 samorządowców niezrzeszonych. Głosowanie pokazało, że część działaczy PO musiała zagłosować przeciwko swojemu partyjnemu koledze.

W kuluarach radni przypominali, że w połowie maja regionalny sąd koleżeński PO ukarał siedmioro radnych za złamanie partyjnej dyscypliny podczas jednego z głosowań. Sąd wykluczył z partii dwie osoby, cztery kolejne ukarano zawieszeniem w prawach członka PO, a jedna otrzymała upomnienie. Jak mówiono, to prawdopodobnie któreś z tych osób musiały zagłosować za odwołaniem Kacprzaka.

Tuż po głosowaniu zarówno szefowa miejskich struktur PO i jednocześnie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, obecny na sesji czołowy polityk PO, wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk, jak i Kacprzak stwierdzili m.in., że klub PO będzie się musiał zastanowić nad przyszłością, bo nie obronił swojego przewodniczącego. Według nich obecna sytuacja wymaga analizy, m.in. jak dalej sprawować władzę w łódzkim samorządzie.

O tym, że PO straciła większość w RM jej działacze przekonali się podczas kolejnego głosowania nad odwołaniem Królikowskiej-Kińskiej. Wniosek o jej odwołanie poparło ponownie 25 radnych, 17 było przeciw. Zagłosowało 42 radnych.

Po tych głosowaniach samorządowcy spekulują, czy prezydent Zdanowska otrzyma w środę absolutorium. Jak przyznał jeden z radnych PO, "teraz z tym może być różnie".

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.