Ochroniarze w strachu. Wojsko zrezygnuje z ich usług?

• Ministerstwo Obrony Narodowej chce, żeby kontrolę nad SUFO (specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochraniającymi obiekty wojskowe) przejęła Żandarmeria Wojskowa.
• Taką zmianę zakłada przygotowany przez resort projekt nowelizacji ustawy o ochronie osób i mienia, który obecnie jest na etapie uzgodnień.
• Przedstawiciele firm ochroniarskich obawiają się jednak, że jest to pierwszy krok do tego, aby wojsko całkowicie przejęło obowiązki SUFO i zajęło się ochroną obiektów wojskowych.
• - Jeśli takie działania zostaną podjęte, to z pewnością ze szkodą dla naszej branży, przez co wiele osób straci pracę – ocenia Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ochroniarze w strachu. Wojsko zrezygnuje z ich usług?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

31 paź 2016 10:06


Według danych MON, SUFO ochraniają obecnie 332 obiekty należące do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Resort szacuje, że w SUFO zatrudnionych jest ok. 7 tys. osób.

Kim są i co robią?

Pracownicy SUFO (Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych) to ochroniarze, którzy stoją na posterunkach, przy szlabanach na wjeździe do jednostek wojskowych albo w miejscach, gdzie są ćwiczenia wojskowe.

- Często ich praca polega też na wypisywaniu i sprawdzaniu przepustek, a także kontrolowaniu ruchu osobowego i kołowego. W mojej opinii bezsensowne byłoby przydzielanie do tych zadań wojskowych specjalistów, których państwo wyszkoliło zupełnie do innych celów. Dziś przy ochronie jednostek i obiektów wojskowych zaangażowanych może być nawet do 10 tys. pracowników prywatnych firm – szacuje Beniamin Krasicki, prezes firmy City Security, która zatrudnia ok. 2 tys. pracowników SUFO.

Pracownicy City Security w strojach bojowych. (fot. mat.pras.) Pracownicy City Security w strojach bojowych. (fot. mat.pras.)

- Gdyby zastąpić ich zawodowymi wojskowymi, trzeba by zatem było do tego – a więc do funkcji typowo wartowniczych – skierować nawet aż do 10 proc. wszystkich żołnierzy – dodaje.

Szkoda żołnierza na wartę

W ocenie Beniamina Krasickiego, nie ma potrzeby, aby wyspecjalizowani żołnierze do zadań bojowych – w których przygotowanie zainwestowało państwo, a których w Polsce jest ok. 120 tys. – byli przydzielani do ochrony jednostek wojskowych, bo to są tak naprawdę - w porównaniu z tym, do czego są oni powołani - proste czynności.

- Żołnierz zawodowy nie może biegać z karabinem, szkolić się, a wieczorem iść na wartę. Po przyjściu z warty musi mieć dzień odpoczynku, czyli straci na tym jakość szkolenia, czas szkolenia i znacznie podrożeje sama obsługa. Wobec tego trzeba powołać pododdziały i oddziały wartownicze i stworzyć dodatkowe etaty, co oczywiście kosztuje, i to nie mało – zwraca uwagę Leon Komornicki, generał w stanie spoczynku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

43 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

72192 2017-08-23 14:32:14

Kto poobnizal stawki jak nie były policjant czy zolnrz na ochronie bo on woli po 5 zł niż z babą się kłócić

Ochroniarz 2017-08-12 16:49:45

Odnośnie tego strachu jestem pracownikiem ochrony od 15 lat w zasadniczej służbie wojskowej odbyłem 350 wart pokażcie mi teraz żołnierza który ma tyle wart ja przez 1,5 roku tyle odwaliłem pracuje obecnie w Świnoujściu w jednej z firm ochroniarskich która pilnowała do niedawna obiektu wojskowego zwanego KAMCZATA obecnie obiekt przejęło wojsko i co się stało nagle okazuje się że jest problem trzeba szybki przetarg robić żeby z powrotem ochrona wróciła a dlaczego nasuwa się pytanie? odpowiedz jest prosta pracownik ochrony szedł na obwodnicę sam komary kleszcze to codzienność mówiąc komary mam na myśli plagę dosłownie a żołnierze nagle nie muszą na obwodnicę chodzić bo poco żołnierz na warcie ma zmianę odpoczywającą i czuwającą a pracownik ochrony po 2 h na posterunku ma niecałą godzinę na zjedzenie i jakiś tam odpoczynek i za jaką stawkę 13,50 zł /h więc żołnierze pilnujcie śmiało kamczaty ale zapierdzielajcie jak ochrona wtedy docenicie naszą prace bo potraficie tylko wysoko głowy nosić

olo 2017-05-14 19:20:07

Ochotnicze Warty Cywilne-''Trump Security'', w jakim świecie żyjesz człowieku.