Ochotnicza Straż Pożarna: Więcej pieniędzy dla strażaków

MSWiA przeznaczy w 2017 r. na Ochotnicze Straże Pożarne 124 mln zł. - To 15 mln zł więcej niż w roku ubiegłym – poinformował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ochotnicza Straż Pożarna: Więcej pieniędzy dla strażaków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 mar 2017 12:29


"W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że MSWiA odbiera pieniądze OSP, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji nadzorujący Straż Pożarną mam obowiązek zareagować na tego typu insynuacje" - napisał Zieliński w wystąpieniu.

Zaznaczył, że w 2016 r. OSP otrzymały 109 mln zł, w bieżącym roku otrzymają 124 mln zł, a dotacje dla OSP były zwiększane w ubiegłym i w tym roku. W 2015 r. państwowa dotacja dla jednostek OSP wyniosła 32,5 mln zł, obecny rząd zwiększył ją do 36 mln, kwota dotacji przeznaczona na 2017 roku to 43 mln zł - poinformował wiceminister.

Dodatkowe środki otrzymały również te jednostki OSP, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2015 roku i 2016 roku MSWiA przekazało im po 73 mln zł dotacji. W tym roku kwota wzrosła o ponad 8 mln zł do 81,1 mln zł.

Czytaj też: Jak zostać zawodowym strażakiem?

Łącznie w 2016 r. Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały - zwiększoną w stosunku do roku poprzedniego - kwotę 109 mln zł, w tym roku dotacja wzrosła o 15 mln zł - do ponad 124 mln zł. Można więc mówić - podkreślił Zieliński - "o ponad 13-procentowym wzroście dotacji tylko w ciągu jednego roku".

Wiceszef MSWiA zwrócił też uwagę na wprowadzone w ubiegłym roku nowe zasady przyznawania dotacji dla OSP stosownie do liczby jednostek w danym województwie. Zwrócił uwagę na ścisła współpracę między Państwową Strażą Pożarną a OSP przy zakupach sprzętu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.