Nowy rząd, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej: Elżbieta Rafalska pokieruje resortem pracy

Beata Szydło i Jarosław Kaczyński ogłosili skład nowego rządu. Ministrem pracy i polityki społecznej zostanie Elżbieta Rafalska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy rząd, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej: Elżbieta Rafalska pokieruje resortem pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

9 lis 2015 12:45


To nie będzie pierwszy kontakt posłanki Elżbiety Rafalskiej z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Rafalska sprawowała już funkcję wiceministra w resorcie pracy i polityki społecznej dwukrotnie za rządów PiS – pierwszy raz za czasów premiera Kazimierza Marcinkiewicza, i drugi – kiedy ministerstwem kierowała już Joanna Kluzik-Rostkowska.

W swojej działalności poselskiej angażowała się m.in. w prace nad kolejnymi ustawami budżetowymi, zmianami w prawie pracy, projektami dotyczącymi polityki rodzinnej, emerytur (była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego i ustawie o OFE).

Głosowała również m.in. za wydłużeniem urlopu rodzicielskiego, za ograniczeniem terminowych umów o pracę, wprowadzeniem rozwiązań promujących zatrudnianie młodych ludzi, za świadczeniem rodzicielskim w wysokości 1 tys. zł m.in. dla matek studentek i bezrobotnych. Od 2008 r. Rafalska jest również członkiem Rady Ochrony Pracy.

Minister po AWF-ie

Nowa minister ma 60 lat. W 1987 r. ukończyła studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a następnie w 1998 r. podyplomowe studia na Uniwersytecie Szczecińskim w zakresie pedagogiki rewalidacyjnej oraz w 2001 r. w zakresie organizacji i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną.

Ukończyła również liczne szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania jakością w urzędzie i zarządzania opieką zdrowotną. Uzyskała uprawnienia państwowe do sprawowania funkcji członka rady nadzorczej w spółkach skarbu państwa.

Przez wiele lat była nauczycielem akademickim w AWF w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wizytatorem w kuratorium oświaty. W 1998 r. została dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej. W latach 1999-2002 pracowała na stanowisku dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Była także wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Polityk i samorządowiec

W latach 1994-2005 Rafalska pełniła mandat radnej rady miasta Gorzowa. Od 2002 do 2005 r. sprawowała kolejno funkcje przewodniczącej Komisji Rodziny i Spraw Społecznych, a następnie wiceprzewodniczącej rady. Była również przewodniczącą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Retyk 2016-01-20 10:03:46

Pani Minister Rafalska to dobry fachowiec i porządny człowiek . Ucziwa i kompetentna na to stanowisko. Życzę jej sukcesu w opanowaniu tej instytucji i wprowadzeniu dobrych zmian z korzyścią dla Polski.

bob 2015-11-10 11:19:40

Mam jedną prośbę do nowej Pani Minister: proszę o realizację projektu PIS przywracającego wychowawcom-nauczycielom zatrudnionym w placówkach opieki zastępczej uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela. PO pozbawiła nas praw nabytych w bandycki sposób. Nawet Petru mówi o wprowadzaniu jakichkolwiek "reform" bez pozbawiania nikogo owych praw.... nawet Petru.

Oburzony 2015-11-09 15:12:32

Ależ ona kończyła studia za bestialskiej komuny !