Nowy rząd Beaty Szydło: Elżbieta Rafalska ministrem pracy. Dobry wybór?

Elżbieta Rafalska zostanie ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Beaty Szydło. Przedstawiciele rynku pracy pozytywnie oceniają jej wybór na to stanowisko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy rząd Beaty Szydło: Elżbieta Rafalska ministrem pracy. Dobry wybór?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

9 lis 2015 15:48


- Wybór Elżbiety Rafalskiej na stanowisko ministra resortu pracy i polityki społecznej odbieram bardzo pozytywnie. Jest to osoba, która ma już doświadczenie pracy w ministerstwie, była sekretarzem stanu, zna problemy pracy i polityki społecznej – mówi dr Wojciech Nagel, przewodniczący rady nadzorczej ZUS ds. strategiczno-finansowych.

Więcej na temat nowej minister czytajcie tutaj: Nowy rząd, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej: Elżbieta Rafalska pokieruje resortem pracy

Trzeba znaleźć prezesa. Wyzwanie numer jeden?

Jego zdaniem, Elżbieta Rafalska już wkrótce stanie przed dużym wyzwaniem – skompletowania zarządu ZUS. – Od pół roku ZUS jest bez prezesa, a dziś (9. listopada), rezygnację z funkcji członka zarządu złożył Michał Jonczyński – mówi Nagel. – Nie może być tak, że instytucja odpowiadająca za jedną drugą środków z budżetu państwa nie ma prezesa, a jej zarząd się sypie – dodaje.

Jak zapowiada, będzie zachęcał do wprowadzenia zmiany prawnej w tym zakresie i rezygnacji z organizowania konkursów na to stanowisko. – Osoba obejmująca tak ważną funkcję powinna być nominowana przez rząd, a nie wyłaniana w drodze konkursu, do którego przystąpić może praktycznie każdy – dodaje.

Więcej o ostatnim konkursie na prezesa ZUS czytajcie tutaj.

Ważna dzietność

Odnosząc się do innych wyzwań, przed którymi stanie nowa minister, Nagel podkreśla, że Władysław Kosiniak-Kamysz – wcześniejszy minister – zapoczątkował bardzo dobrą politykę demograficzną i byłoby dobrze, gdyby nowa minister ją kontynuowała. – Dzietność na poziomie 1,3 jest stanowczo za niska – podkreśla.

Również Monika Zaręba, ekspertka Pracodawców RP liczy na to, że nowa minister będzie kontynuować działania ministerstwa, między innymi te związane z rodzicielstwem, stwarzając pracującym rodzicom lepsze warunki na rynku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.