Nowoczesna: Wysyp "Nikodemów Dyzmów" w spółkach Skarbu Państwa

0 0
Nowoczesna: Wysyp "Nikodemów Dyzmów" w spółkach Skarbu Państwa
"Podjęliśmy prace związane z zaprojektowaniem nowego, odpowiadającego na stojące przed polską gospodarką wyzwania, modelu nadzoru właścicielskiego - pisze MSP (fot.mat.prasowe)

• Poziom kadr zarządzających w spółkach Skarbu Państwa jest niezwykle słaby, co może odbić się niekorzystnie na kondycji tych przedsiębiorstw - ocenili twierdzą przedstawiciele Nowoczesnej.
• Wkrótce ugrupowanie przedstawi raport w tej sprawie.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej wyraził zaniepokojenie jakością kadr zarządczych w spółkach Skarbu Państwa.

"Analiza szczegółowa pokazuje, że mamy tam wysyp "Nikodemów Dyzmów"  na wielką skalę. Co czwarta osoba, która obecnie zarządza w tych spółkach nie potrafi zarządzać, nie ma doświadczenia, jak rozwiązywać konflikty, podejmować decyzje" - podkreślił Rabiej. "Mamy niezwykle słabą jakość zarządzania na czele spółek Skarbu Państwa" - dodał.

Według Rabieja obecnie zarządy spółek SP są "sparaliżowane" i boją się podjąć jakąkolwiek decyzję, gdyż są "częścią pewnego układu personalnego, który wyniósł ich na szczyt". "Ta inercja spowoduje, że spółki Skarbu Państwa bardzo szybko - w naszej ocenie - wpadną w turbulencje" - stwierdził.

Rabiej poinformował, że Nowoczesna uruchamia infolinię "niebieski sygnalizator". "Zachęcamy osoby, które pracują w spółkach Skarbu Państwa, ale nie tylko, aby informowały nas na temat nieprawidłowości oraz tego, co zauważają nieprawidłowego w działalności tych spółek" - apelował.

Na podstawie tych informacji oraz analiz ekspertów Nowoczesnej ma powstać raport dotyczący sytuacji w spółkach Skarbu Państwa. Taki raport ma być publikowany co kwartał - dodał Rabiej.

Wtórowała mu posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. "Obsadzanie stanowisk osobami nieprzygotowanymi do rządzenia w spółkach Skarbu Państwa może ponieść za sobą daleko idące konsekwencje. Będziemy cieniem tych spółek; mamy zespół ekspertów, który będzie na bieżąco oceniał wyniki finansowe tych spółek, wyniki jakie osiągają na giełdach, a nawet plany inwestycyjne" - podkreśliła.

"Nie może być tak, że spółki Skarbu Państwa staną się teraz własnością PiS. Na to nie pozwolimy" - dodała posłanka.

Poinformowała też, że na stronie internetowej Nowoczesnej zostanie w czwartek zamieszczona infografika, dzięki której "Polacy dowiedzą się o wszystkich znanych nam powiązaniach personalnych pomiędzy działaczami PiS a osobami, które są dziś obsadzane na poszczególnych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa".

Według posła Nowoczesnej Zbigniewa Gryglasa, konieczna jest większa transparentność spółek państwowych. "Wszystkie spółki z kapitałem państwowym powinny, wzorem spółek giełdowych, publikować swoje wyniki finansowe. Tak, aby wszyscy obywatele mieli do nich dostęp. Wszak jest to majątek państwowy i musimy dbać o niego należycie" - podkreślił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.