Nowoczesna: Powołanie KAS spowoduje kolejne przypadki nepotyzmu i kolesiostwa

• Posłowie Nowoczesnej krytykują projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
• Jak przekonywali, w projekcie rezygnuje się z jakichkolwiek warunków kompetencyjnych dot. dyrektorów izb skarbowych.
• Według N spowoduje to kolejne przykłady "nepotyzmu i kolesiostwa".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowoczesna: Powołanie KAS spowoduje kolejne przypadki nepotyzmu i kolesiostwa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 wrz 2016 14:48


Sejm w środę zacznie prace nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma skonsolidować obecną służbę celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej. Zgodnie z projektem, w miejsce funkcjonujących obecnie służby celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej, zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa, która ma być podporządkowana ministrowi finansów; jej szefem ma być wiceminister finansów.

"Mamy najmniej wydajną administrację skarbową w całej Unii Europejskiej" - powiedziała na wtorkowej konferencji w Sejmie posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. "Nasza administracja skarbowa jest dysfunkcyjna, rozproszona, nie ma jednolitego systemu informatycznego, mamy bardzo skomplikowane prawo podatkowe. Mamy dodatkowo bałagan kompetencyjny" - dodała.

Zdaniem posłanki Nowoczesnej to wszystko powoduje, że mamy "bardzo powolny system funkcjonowania postępowań oraz duży brak efektywności". "Ta ustawa, którą zaproponował minister finansów Paweł Szałamacha niestety nie rozwiązuje tych wszystkich problemów" - oceniła.

Poseł N Mirosław Pampuch dodał, że w ustawie "trudno doszukać się przepisów przyjaznych dla przedsiębiorców". "Nie ma w tych przepisach rozwiązań wspierających podatnika w realizacji jego obowiązków podatkowych" - mówił.

"Mamy do czynienia z wprowadzeniem policji skarbowych" - stwierdził. "Decyzja wydana przez policję skarbową może być zaskarżona do organu wyższego szczebla? Otóż nie. Tenże sam policjant będzie rozpatrywał odwołanie od własnej decyzji. To z całą pewnością spowoduje wiele negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorców, włącznie z nietrafionymi decyzjami, które powodowały likwidację firm w przeszłości" - dodał Pampuch.

Jak dodał, w projekcie rezygnuje się z "jakichkolwiek warunków kompetencyjnych odnoszących się do dyrektorów izb skarbowych, czy też naczelników urzędów skarbowych". "Te funkcje mogą objąć osoby, które nie są w ogóle pracownikami aparatu skarbowego. To kolejny przykład złej zmiany, złych przepisów, które będą powodowały kolejne przypadki nepotyzmu i kolesiostwa" - podkreślił poseł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.